Čeští vojáci v Afghánistánu cvičí na možné útoky i během mise

22.12.2018 17:20 | Zprávy

Těžké vojenské vozidlo jedoucí po afghánské planině zahalí po výbuchu mrak dýmu. Po chvíli ticha ze stroje vyletí červená dýmovnice – znamení, že vojáci uvnitř obrněnce potřebují pomoc. Do pohybu se dávají další vozidla hlídky. Rozestaví se po okolí, aby mohla bránit zasažený stroj. Ve stejnou chvíli u něj zastavuje další transportér, ze kterého vystupují vojáci a začínají pomáhat zraněným. Jejich zranění jsou jen smyšlená, protože jde o nácvik jedné z čet české strážní roty, která hlídá spojeneckou základnu Bagrám, ležící v afghánské provincii Parván. Vojáci cvičení berou vážně – jen letos čelili jejich kolegové z předchozí jednotky dvěma vážným útokům, které si vyžádaly tři mrtvé a pět zraněných.

Čeští vojáci v Afghánistánu cvičí na možné útoky i během mise
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Česká strážní rota má na starosti ostrahu části okolí bagrámské základny. S těžkými vozidly MRAP vyjíždí do několikakilometrové vzdálenosti. Kontrolují třeba místa, odkud v minulosti povstalci odpalovali rakety proti základně, nebo shromažďují zpravodajské informace. Že je jejich mise velmi nebezpečná, potvrdil útok sebevražedného atentátníka na začátku srpna. Nepřežili ho tři čeští vojáci. O dva měsíce později pak na jejich vůz zaútočil další atentátník s automobilem naplněným výbušninami. Výsledkem bylo pět zraněných Čechů.

Vojáci procházejí důsledným výcvikem ještě v Česku několik měsíců před vysláním. V nácviku možných útoků a reakcí na ně pokračují i v Afghánistánu. „Děláme je vždy, když máme čas. Pokud neplníme úkol mimo základnu, tak se připravujeme na to, že ten úkol budeme plnit,“ řekl ČTK a televizi Nova na bagrámské základně zástupce velitele čety nadrotmistr B. V.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…