Podle Pejška případné další kroky záleží na vývoji situace a dohodě v Alianci. V Iráku působí téměř 40 českých vojáků, s nimiž je ministerstvo v kontaktu. „Jde o instruktory výcviku z řad vojenských policistů a příslušníků chemického vojska,“ dodal Pejšek. Mandát pro vyslání vojáků skončí letos, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ho bude chtít vláda prodloužit.
V Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Všichni jsou v pořádku a v případě ohrožení budou okamžitě evakuováni, uvedla na twitteru Policie ČR. „S velitelem našeho kontingentu jsme v pravidelném kontaktu. Přijatá opatření potrvají do úterý, pak bude rozhodnuto o dalším postupu,“ napsal na twitteru policejní prezident Jan Švejdar.
Podle mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdaleny Dvořákové se většina vojáků měla vrátit do Česka již v únoru. Nelze však odhadnout, zda se něco po smrti Sulejmáního nezmění, dodala Dvořáková pro Echo24.cz.
Cílem mise NATO, na níž se od předloňského října podílí několik stovek vojáků, je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát.
Sulejmání, který velel oddílům Kuds a který byl na americkém seznamu teroristů, zemřel v pátek při raketovém útoku z amerického dronu u letiště v Bagdádu. Spolu s ním přišel o život, kromě dalších lidí, také zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. Teherán varoval, že atentát na Sulejmáního se rovná vyhlášení války a jeho odpověď na něj bude tvrdá.
Také koalice proti Islámskému státu vedená Spojenými státy po pátečním útoku podle agentury AFP omezila své operace a posílila bezpečnostní opatření na základnách v Iráku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef