Chápu obavy menších států... Německý kancléř představil novou podobu EU

29.08.2022 16:00 | Zprávy

Trvání na jednomyslnosti v EU je možné, když nejsou nutná rychlá rozhodnutí. Ve svém dnešním projevu na Univerzitě Karlově v Praze to řekl německý kancléř Ofaf Scholz. Podle něj ruská invaze na Ukrajinu situaci změnila. Navrhuje, aby v zahraniční či daňové politice členské státy rozhodovaly kvalifikovanou většinou. Podle spolkového kancléře Německo podporuje další rozšíření sedmadvacítky o západní Balkán, Ukrajinu, Moldavsko a výhledově i Gruzii. Stejně jako kandidátské země bude muset reformami projít i Unie, je přesvědčen Scholz. Píše o tom ČTK, stejně jako o jeho setkání s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Chápu obavy menších států... Německý kancléř představil novou podobu EU
Foto: wikipedia
Popisek: Olaf Scholz

„Trvání na jednomyslnosti rozhodování může fungovat jen v době, která nevyžaduje rychlé rozhodování, to však od ruského útoku na Ukrajinu neplatí,“ uvedl Scholz. Dodal, že obavy menších států ze změny chápe, vyzval k hledání kompromisu.

Podle Scholze se Německo zasazuje o rozšíření Unie o západní Balkán, Ukrajinu, Moldavsko a výhledově Gruzii. Kancléř podotkl, že s 30 či 36 členy bude společenství ale vypadat jinak. „Střed se posouvá směrem na východ. Zvětší se rozdíly mezi státy,“ uvedl Scholz. Zmínil rozdílné hospodářské i sociální podmínky a také politické zájmy. „Tam, kde je dnes vyžadována jednomyslnost, se s každým dalším členským státem zvyšuje riziko, že veto jedné zablokuje všechny ostatní. Navrhl jsem proto, abychom v zahraniční či daňové politice přešli k rozhodování kvalifikovanou většinou,“ řekl kancléř s tím, že změna bude mít důsledky i pro Německo.

Scholz je přesvědčen o tom, že na rozšíření se musí připravovat i sedmadvacítka a po rozšíření se bude v Evropském parlamentu muset nastavit „nová rovnováha“ křesel. V Evropské komisi by podle kancléře měl mít dál každý členský stát svého komisaře či komisařku. Resortů by ale přibývat nemělo, o oblast by se mohli podělit zástupci dvou zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

16:47 Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

POHLED IVANA HOFFMANA Takzvaný socialismus i kapitalismus v Česku měli něco společného, srovnává k b…