Národní banka vysvětlila cílenou devalvaci české koruny snahou podpořit hospodářský růst. Značnou část veřejnosti však tento krok ČNB rozhořčil. Lidé totiž vlivem inflace přijdou o část svých úspor.
Na internetu proto vznikla petice za odvolání guvernéra ČNB Miroslava Singera, kterou už podepsalo přes dva a půl tisíce lidí.
"Krok ČNB nutně vede k inflaci, zdražení importovaného zboží, a tím dalšímu už tak nepříjemnému zatížení občanů ČR vyššími cenami, a to uměle. Nesouhlasím s jejich odhady, že to povede k oživení a většímu utrácení, podle mne to bude mít jojo efekt, lidé možná něco nakoupí nárazově, ale poté koruna opět klesne a zase vzroste a tento stav spíše povede k chaosu a obavám z nákupu importovaného zboží, které bude měnit výrazně cenu a člověk bude spíše nákupy odkládat," uvedl tvůrce petice Jan Libich.
Za Singerovo odvolání se můžete podpisem přimluvit ZDE
Podle něj většina firem žije z dovozů. Jim tak klesnou tržby a marže, dražšího zboží se totiž prodá méně. Lidé budou více šetřit a nákupy spíše odkládat. "Nyní se kurz měnil stabilně a zboží jak zlevňovalo, tak zdražovalo, což byl přirozený vývoj a pozvolný. Tyto skokovité intervence však vedou k prudkým změnám cen, které vnáší do všeho nejistotu, nervozitu a neklid a nákupy tak budou více nárazové a nepravidelné, což mnoho podniků může přivést ke krachu. Navíc vliv na export to bude mít minimální, neboť většina firem má oba typy obchodů (exportní i importní nebo rovnou nakupuje pouze v cizích měnách a též prodává)," uvádí Libich.
Upozornil též na fakt, že intervence navíc stojí stát nemalé peníze a celková návratnost a rizika spojená s tímto krokem jsou mnohem vyšší než možná pozitiva, která jsou však málo pravděpodobná.
Podle Libicha není hospodářský růst přirozený a zemi spíše škodí. Je prý jako bublina, když se moc rychle nafoukne, pak o to snáze splaskne. Ekonomice údajně nejvíc prospívá fluktuální rovnováha a malé kolísání kurzu měny bez větších umělých zásahů řízené trhem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam