Vnitro již dříve uvedlo, že jde o informace zpravodajských služeb a policistů. Veřejná ochránkyně práv podle ministerstva nemá právo šetřit jejich činnost, údaje jsou navíc tajné.
S tím Šabatová nesouhlasí. „Veřejný ochránce práv je oprávněn a povinen posoudit jednání a rozhodnutí správních úřadů včetně Ministerstva vnitra. Tuto povinnost nemůže splnit bez možnosti seznámit se s podklady pro vydání rozhodnutí,“ uvedla Šabatová v předkládací zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Vnitro podle ní tím, že jí odmítá stanoviska policie a tajných služeb k žádostem o občanství předložit, porušuje zákon.
Ombudsmanka již dříve prohlásila, že veřejný ochránce práv i jeho zástupce mají ze zákona přístup k utajovaným informacím ve všech stupních utajení v rozsahu nezbytném pro výkon svých funkcí. Tajné služby však následně uvedly, že by zpřístupněním údajů Šabatové mohly vážně ohrozit důležité zájmy, které sledují. Veřejná ochránkyně práv není podle nich zákonným příjemcem zpráv tajných služeb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp