„Vím, že jste se o školství zajímal vždy a velice si vážím, že o problémech resortu s námi hovoříte i prostřednictvím dotazů, ale přesto, myslíte si, že nyní lze vykonávat funkci senátora a ministra? V ČSSD se hodně hovoří o kumulaci funkcí. Proč by hejtmani, kteří jsou poslanci, měli rezignovat a vy ne? A uvažujete o tom mandát senátora letos obhájit?“ dotázala se čtenářka Chládka a dočkala se odpovědi.
Otázka i s odpovědí ministra Chládka ZDE.
Chládek v ní předně zdůrazňuje, že vykonávat dohromady funkci hejtmana a poslance je něco úplně jiného než vykonávat funkci poslance či senátora a ministra. Předně prý poslanec či senátor, který je zároveň ministrem vlády, pobírá za svou práci jen jeden plat.
Zákon podle jeho slov s touto možností počítá a jasně říká, že politik, který je členem některé z parlamentních komor a zároveň ministrem, musí být pouze řadovým členem sněmovny nebo Senátu, nesmí mít tedy žádné další funkce ve výborech a podobně.
Poznamenal také, že jeho situace není nijak neobvyklá, protože 80 % ministrů prakticky ve všech vládách, vyjma úřednických kabinetů, tvořili poslanci nebo senátoři.
Ostatních funkcí se vzdal
Než byl jmenován ministrem, vykonával v Senátu funkci předsedy výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. K tomu byl ještě náměstkem hejtmana Středočeského kraje. Jak dodal, všech těchto funkcí se ale po jmenování ministrem vzdal.
„Nemyslím si tedy, že bych měl problém skloubit funkci řadového senátora a ministra školství. Region, ve kterém jako člen horní komory zastupuji občany už pět let, velmi dobře znám, včetně jeho problémů. Řadu z nich se mi podařilo vyřešit a v této své snaze hodlám i nadále pokračovat a být pro region a jeho občany přínosem i jako ministr školství,“ míní Chládek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem