„Aby mělo 10 % lidí lepší pocit, 90 % lidí přijde o dva měsíce (respektive měsíc) rodičovské dovolené. Nejhorší směrnice EU, kterou jsem kdy viděl. Reakce progresek byla rychlejší, než jsem čekal. iROZHLAS.cz rychle přetextoval článek, aby budil pocit, že se jedná o rozšíření svobod v naší zemi z pera EU. Místo slova ‚povinně‘ dali ‚budou moci‘,“ všiml si mimo jiné Bratříček. Když si zadáte do vyhledávače na Google spojená ‚rodičovská bude povinná‘, skutečně se zobrazí článek Českého rozhlasu Radiožurnál, jenž však po rozkliknutí má mírnější titulek: Otec a matka by se měli na rodičovské alespoň na dva měsíce vystřídat, myslí si EU. Novou směrnicí chce ulehčit ženám návrat do práce.
„Tak pojďme na to. Dneska chodí málo zákazníků, tak jsem si udělal od pokladny triviální research. Motivace je jasná: Gender studies jasně vyšlo, že holky doma s dětmi jsou ‚very bad‘. Jen moderní definice rodičovské dovolené na Wikipedii mě rozesmála. Rodičovská je překážka. Nebudu si tady teď leštit pravičáctví. Po zrušení rodičovské dovolené netoužím. Samotná její existence a možnost na ni nastoupit samozřejmě překážkou v práci je. To nic nemění na tom, že se na ni nastupuje DOBROVOLNĚ, tedy obsahuje nějaký prvek svobody. Také na ni může nastoupit muž i žena a mohou ji velmi flexibilně kombinovat, přerušovat, etc...“ dodal s tím, že tohle je stará levice, sociální demokracie. „Tohle je sociální stát,“ řekl.
„Nová směrnice je o řád vyšší sociální inženýrství. To je progresivní levičáctví, rádoby rovnostářství zasahující do svobodného rozhodnutí párů vychovávajících děti. Progresivisté zjistili, že z nějakého důvodu jsou pořád s dětmi doma ženy. A nějak jim z centra města pořád ne a ne dojít, proč. Oni přece dělají stejnou práci jako muži, za stejné peníze a mají stejné právo na kariéru. Tohle prostě musí být institucionální sexismus! Ani kulové. Realita 30 metrů od Karlína je úplně jiná. Mimo degenerovaná kancelářská centra se dělá reálná a často fyzická práce, ve které není fyziologicky možné, aby žena dlouhodobě podávala stejné výkony jako muž. A hlavně, nikdo to po ní ani nechce. V drtivé většině případů to nechce ani ona,“ zmínil.
A jak dodává, jsme civilizovaní. „Nenecháme tady ženy otročit v pětatřiceti stupních taháním krovů na rozpálené střeše! Tahle realita v regionech způsobuje to, že chlap přinese domů dvakrát víc peněz než žena. Velmi často je půlka těch peněz chlapa ještě nepřiznaná, protože kdo má sakra platit zaměstnancům ta šílená pojištění. Tady není tolik firem nasátých na státní rozpočet! Tohle feministky z Café Aristocraté nevidí a ani vidět nechtějí. A tak skrz svoje kontakty, neziskovky a gender studia prolobují tohle,“ uvedl.
„Chlap buď půjde na dva měsíce k děcku dělat něco, co už NIKDY v životě nebude potřebovat nebo ženská přijde o měsíc doma. Přitom existují pětidenní předporodní intenzivní kurzy, které otce na vše připraví. Kdyby tedy šlo o seznámení otce s dítětem, tak řešení máme. Ale ne, tady je třeba dostat holku do práce, protože ona chce tak moc zpátky do terénu. My, jako společnost, totiž víme, co žena chce lépe než žena. Pro drtivou většinu českých rodin z ‚dolních deseti milionů‘ je nástup muže na rodičovskou nemožný, finančně nepřijatelný a skoro likvidační. Především je ale oboustranně nechtěný! Pro ženy to znamená jen o měsíc méně doma s dítětem. Když píšete systémové změny, chybně předpokládáte, že všichni občané ČR jsou v systému zapojeni jako vy. Nejsou. Ten systém je nelidský a stále více lidí ho opouští do šedé a černé ekonomiky. To ve svých gender studies ani ekonomických tabulkách nenajdete. To musíte zažít,“ uzavřel.
Bratříček se takto vyjadřuje k tomu, že Evropská unie schválila směrnici, která se týká rodičovské a otcovské dovolené. „Členské státy zajistí, aby dva měsíce rodičovské dovolené nebylo možno přenést,“ psalo se v přijaté směrnici, pro kterou Česká republika hlasovala. Důvodem je údajně to, že otcové práva na rodičovskou dovolenou nevyužívají a přenáší ji na matky. Změna by prý měla pomoct matkám vrátit se zpátky na trh práce. Nemění se však pouze podmínky rodičovské dovolené.
Směrnice sice byla přijata před rokem, českým internetem se začala šířit nyní. Směrnice zavazuje členské státy čerpat rodičovskou dovolenou a nově by měla být část této dovolené nepřenosná mezi rodiči. Ve zdůvodnění této směrnice se v bodě 20 píše, že většina otců práva na dovolenou nevyužívá či velkou část dovolené přenáší na matky. Směrnice má přispět k rozdělení péče mezi muže a ženy a k vyššímu uplatnění matek a pečujících o blízké na trhu práce.
„Účelem zajištění, aby měl každý rodič výhradně pro sebe alespoň dva měsíce rodičovské dovolené, které nelze přenést na druhého rodiče, je motivovat otce k tomu, aby svého práva na tuto dovolenou využívali. Současně se tím podporuje a usnadňuje opětovné začlenění matek na trhu práce poté, co po určitou dobu čerpaly mateřskou a rodičovskou dovolenou.“
Směrnice tedy mimo jiné vyzývá státy, aby zavedly otcovskou dovolenou v trvání deseti dnů, pokud ji už zavedenou nemají. Dovolená by se pak měla týkat buď otců, nebo rovnocenných druhých rodičů tak, jak je uznává vnitrostátní právo. Dále se členské státy mají rozhodnout, zda umožní čerpat otcovskou částečně před narozením dítěte nebo až po narození. Otcovská je v České republice poměrně novým institutem. Vznikla v roce 2018 a opravňuje otce čerpat dávku po dobu sedmi dní. Dle směrnice by se tedy doba měla navýšit o další tři dny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef