Pohonné hmoty v ČR pokračují ve zdražování, které ovšem zvolňuje ve svém tempu. „Průměrná cena benzínu Natural 95 se v uplynulém týdnu zvýšila o 10 haléřů na litr a činí nyní 28,10 koruny za litr. Jde o nejvyšší cenu za celé období od konce letošního března. Litr nafty je nyní dražší o 7 haléřů v porovnání se situací před týdnem. Stojí 27,58 koruny a je tak nejdražší od první poloviny dubna,“ zmiňuje Kovanda na základě aktuálnách dat systému CCS.
V příštím týdnu pohonné hmoty opět mírně zdraží, v rozsahu do 10 haléřů na litr. „Důvodem je pokračující růst cen ropy na světových trzích. Od začátku července ropa typu Brent zdražila o dalších zhruba sedm procent. Barel se nyní prodává za bezmála 45 dolarů a je tak nejdražší od začátku letošního března, tedy od doby před začátkem celosvětové koronavirové krize,“ vysvětluje ekonom.
Pro tuzemské prodejce pohonných hmot je pochopitelně zásadní vývoj cen ropy po přepočtu do české měny. V korunovém vyjádření je ovšem červencové zdražování barelu Brentu zhruba poloviční v porovnání s jeho zdražováním dolarovým, pohybuje se kolem úrovně 3,5 procenta. Důvodem je tlumivý efekt posilující koruny.
Česká měna vůči té americké během července posiluje o zhruba korunu, když na začátku prázdnin byl kurz obou měn na úrovni 23,73 koruny za dolar a dnes je kurz na úrovni 22,73. Zrovna právě dnes je už podle ekonoma možné hovořit o tom, že koruna zcela „vymazala“ svoji ztrátu vůči dolaru z doby koronavirové krize, neboť kurz obou měn je prakticky přesně na stejné úrovni jako letos hned na začátku roku. Za červenec koruna vůči dolaru získala další zhruba čtyři procenta, což tlumí – a bude tlumit – dopad zdražující ropy na cenu pohonných hmot v ČR.
Koruně k posilování pomáhá i schválení fondu obnovy EU, který snižuje riziko hlubší celoevropské krize. „Koronavirovou krizí nejvíce zasažené země, hlavně Itálie, získávají v podobě fondu mocnou vzpruhu. Dolar se naopak ocitá pod tlakem kvůli explodujícímu zadlužení Spojených států a kvůli rostoucímu geopolitickému izolacionismu vedoucí světové ekonomiky. Slábnoucí dolar podporuje celosvětovou poptávku po ropě, která se v něm obchoduje. Podporuje ji také naděje na brzké získání účinné koronavirové vakcíny,“ dodává Kovanda. Naopak tlumivým efektem působí na ceny ropy rostoucí napětí v americko-čínských vztazích.
Přesto motoristé v ČR zažívají nejlevnější prázdniny od roku 2004.
„Cesta do Chorvatska a zpět, konkrétně z Prahy do Splitu a zpět, je letos v červenci vyjde, co se útraty za pohonné hmoty týče, při spotřeba pět litrů na 100 kilometrů v průměru na 3034 korun. Například v roce 2014 utratili za to samé 3878 korun (viz graf),“ uzavírá Kovanda s tím, že efekt levnějších hmot tlumí při nákupu pohonných hmot v Chorvatsku slabší koruna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab