Ústavní právník Marek Antoš se nechal slyšet, že v případě jednání o vládě postačí, pokud by Zemanovi spolupracovníci předali dokumenty v písemné formě. Zároveň by u toho museli však prokázat, že jde skutečně o projev prezidentovy vůle.
Umí si tak představit i to, že by nový předseda vlády vzešlý z voleb byl jmenován jen písemně. Podobně by pak podle Antoše mohlo proběhnout i následné jmenování zbylých členů nového vládního kabinetu. V souvislosti s předáváním dokumentů se skloňují jména kancléře Vratislava Mynáře či prezidentova poradce Martina Nejedlého. Využít by se však mohla i doručovací služba.
„Je jenom potřeba si být nějakým způsobem jistý, že to je skutečně projev jeho vůle, že jsou to listiny, které on podepsal a chtěl podepsat,“ řekl k podpisu listin Antoš s tím, že prezident by tak měl nějakým způsobem komunikovat s vnějším světem, aby bylo jasné, že je schopen své pravomoci vykonávat.
V případě, že by tomu tak nebylo, mohla by Sněmovna zvážit aktivaci článku 66 ústavy, kdy by došlo ke shodě, že prezident není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat svůj úřad. Ten by se následně případně mohl bránit u Ústavního soudu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.