Chybí léky v zaplavených oblastech? Válek radí, co dělat

19.09.2024 21:05 | Monitoring

Ministr zdravotnictví promluvil o možném povinném očkování v oblastech, které byly v posledních dnech stižené povodněmi. „Pokud hygienická stanice vyhodnotí, že je potřeba očkovat rizikové skupiny, vyhlásí mimořádnou situaci,“ popsal ministr. Dodal, že pro chronicky nemocné, kterým dojdou léky, je připravené nouzové řešení. Nakonec varoval před vodou.

Chybí léky v zaplavených oblastech? Válek radí, co dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

O víkendu propukly v České republice povodně. Některé oblasti Moravy a jižních Čech se s důsledky potýkají doposud. Zemřelo několik lidí. V záplavových oblastech vznikly škody za miliardy korun. Některé domy budou muset být zbourané. Teď hrozí popovodňový nedostatek.

A právě k němu se postavil čelem ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Upozornil, že v záplavových oblastech se ocitly i lékárny a jejich sklady léčiv. Ministerstvo zdravotnictví všechny lékárny monitoruje a ví, které byly postižené velkou vodou. „Monitorujeme tam všechny lékárny. Víme, zda jsou, nebo nejsou schopny vydávat léky a zda mají zaplavené sklady,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Válek.

Problém se zásobováním konkrétních lékáren je akutní. Některé lékárny nemusejí mít konkrétní lék. A to obzvláště pro chronicky nemocné, kteří musejí užívat medikament pravidelně a dlouhodobě a výpadek by mohl vést k prudkému zhoršení jejich zdravotního stavu. I pro ně měl ministr Válek připravenou odpověď a návod, co dělat. „Pokud existuje občan, který nemá lék v této oblasti, je to chronik, který opakovaně bere lék a chybí mu kvůli zasažené lékárně, měl by se obrátit přes svého starostu na integrovaný záchranný systém a my tam lék dodáme,“ slíbil ministr.

Ministr Válek také důrazně varoval před pitím vody. Pokud povodeň zaplavila i domácí studnu s pitnou vodou, nesmí se její voda pít. Při povodni byla znečištěná. Pokud by takovou vodu lidé pili, mohlo by to mít vážné zdravotní důsledky. „Voda, která byla zaplavená, tedy například ze studny. Ač to zní banálně, jedná se o největší problém, který v oblastech je. Pít by měli pouze balenou vodu nebo pitnou vodu z kohoutku, pokud je v té oblasti v pořádku,“ varoval s důrazem ministr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…