Senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava je naprosto zhnusen. „To je gaunerství nejhrubšího zrna. Slušná slova na to snad neexistují. Na dávky pro Cikány a nemakačenka peníze jsou, ale těm nejubožejším a nejbezbrannějším, kteří za své postižení nemohou, ministr práce peníze sebere? Herodes! Rodiče těhhle dětí si neumí dávky vyřvat jako Cikáni. Od téhle vlády nás fakt už nemůže překvapit nic. Mě by zajímalo, jak by se na to ministr Drábek díval, kdyby měl sám postižené děti. Oni všichni žijí v představě, že snad mají všichni plat jako ministr. Nemám nic proti tomu, aby se sebrali peníze nemakačenkům, ale ne postiženým dětem. Tohle je prostě hnus a slušnými slovy se to dá těžko vyjádřit,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor.
Zamezení zneužívání?
Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková, která je lékařka, ale ministra za TOP 09 Jaromíra Drábka hájí. „Nikdo by nesouhlasil s tím, aby těžce nemocní byli kráceni na příspěvcích. Jde jen o to, požádat o dávku a prokázat míru postižení. Cílem je naopak dostat prostředky k potřebným v dostatečné výši jak na péči, tak na pomůcky, respektive mobilitu a zamezit zneužívání,“ vysvětlovala Pecková.
Senátorka Severočechů.cz Alena Dernerová se zrušením příspěvku nesouhlasí. „Ti lidé nedostávají dávky na postižené děti, aby si z nich žili na vysoké noze, ale aby se mohli o své dítě starat. To není žádná legrace mít doma postižené dítě. Ty děti bývají třeba často ochrnuté a po půl roce je znovu přezkušovat je nesmyslné. Je opravdu hrozné, že stát chce ušetřit na těch nejzranitelnějších,“ uvedla dětská neuroložka Dernerová.
Sociální výbor na problémy upozorňoval
Velká kritika je též u koaličních politiků. „Od počátku naše garantka za sociální oblast upozorňovala MPSV, že ta situace nastane. Přitom se jedná o desítky rodin s těžce postiženým dítětem, nikoli stovky. Budeme se muset k tomu vrátit. Pro mě je hodno obdivu a úcty, jak dokázali rodiče nebo matky přijmout své postižené dítě, starají se o ně. A nedali ho do ústavu,“ řekla ParlamentnímListům.cz poslankyně ODS Jaroslava Wenigerová.
"O problému víme (může k tomu dojít). Snažíme se, aby situace byla napravena, eventuálně vysvětlena co nejdříve (například formou kompenzací). Se snižováním příspěvku pro těžce postižené děti (pokud jsou dodrženy všechny podmínky), souhlasit nelze. Nicméně je třeba vždy ověřit, zda a z jakých zdrojů lze finanční prostředky celkem obdržet," sdělil poslanec TOP 09 Jiří Skalický.
„Na tuto záležitost jsme při jednání Výboru pro sociální politiku upozornili a byla i též součástí balíku připomínek z Kanceláře veřejného ochránce práv. Příjemci příspěvku na péči z řad postižených dětí budou mít příspěvek zvýšený. Tyto okruhy osob nemusí být kompatibilní,“ uvedla poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková.
Poslanec TOP 09 Jaroslav Eček uvedl, že do tří let věku dítěte je možné se rozhodnout, zda rodiče chtějí rodičovský příspěvek nebo příspěvek na péči. "Pro někoho je výhodnější to, pro jiného ono. Pro děti do 18 let se příspěvek pohybuje v rozmezí tři až 12 tisíc korun měsíčně. U II. stupně vzroste příspěvek z pěti na šest tisíc, u sociálně slabších matek bude možné ještě navýšení o dva tisíce, pak se tedy interval pohybuje od pěti do 14 tisíc. Pokud tato částka nestačí, může být požádáno, stejně jako u všech občanů, o dávky v hmotné nouzi. Nicméně jistá část péče spadá i na rodinu a solidaritu v rámci ní," vysvětlil poslanec.
Hyenismus. Seberte to nefachčenkům a Bruselu!
„Se snižováním příspěvku na tělesně postižené – ať děti nebo dospělé – absolutně nesouhlasím. Rezervy bych hledal v dávkách chronickým ´nefachčenkům´, kteří, byť zdraví a plni síly, dlouhodobě odmítají pracovat a žijí ze sociálních dávek na úkor společnosti. Postižení lidé si svůj osud nevybrali a nemají možnost, na rozdíl od příživníků, se svou situací něco dělat. Máme povinnost pomáhat těm, kteří se nemohou o sebe postarat sami, ne těm, kteří dlouhodobě, mnohdy po generace, odmítají pracovat a žijí ze sociálních dávek na úkor společnosti,“ řekl redakci místopředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Otto Chaloupka, známý svou kritikou nepřizpůsobivé romské minority.
"Zásadně nesouhlasím s tím, aby MPSV krátilo finanční pomoc rodinám s těžce zdravotně handicapovanými dětmi. Jednalo by se o státní hyenismus. Problémy je potřeba okamžitě, zdůrazňuji okmažitě vyřešit. Jinou věcí je zneužívání státní podpory v případech, které to nepotřebují. Ty si naopak zaslouží administrativní tvrdost. Je evidentní, že zatím ministerstvo práce ve své nové roli selhává," míní poslanec ODS Pavel Bém.
Ministra za TOP 09 Drábka tvrdě odsoudila šéfka Suverenity Jana Bobošíková. „Snižovat příspěvky na těžce postižené děti je hyenismus, ne sociální politika demokratického státu. Ale od TOP 09 nic jiného nečekám. Je nezajímají postižené děti v České republice, ale Brusel, Bilderberg a jejich byznys kamarádi. Aby mohli posílat desítky miliard do Bruselu, budou raději odírat o peníze české postižené děti,“ rozhořčovala se Bobošíková.
Peníze do rodinné péče, ne do ústavů
„Nemohu souhlasit se snižováním příspěvku na zdravotní péči a rehabilitace pro nemocné či postižené děti. Chápu, že pan ministr Drábek se snaží najít ve svém rezortu finanční úspory, ale s ohledem na takto citlivé téma je na zvážení, zda je toto opatření správné. Obdobným aktuálním tématem je také připravovaný zákon o sociálně-právní ochraně dětí, který se momentálně připomínkuje. Týká se i pěstounských rodin a dětských center. V tomto ohledu by měl stát finančně podporovat každou aktivitu rodin, které mají vůli a odhodlání se o odložené, mnohdy i postižené děti postarat a vytvořit jim tak důležité rodinné zázemí,“ míní poslanec ODS Jan Florian.
„Odmítali jsme tato opatření v legislativním procesu, odmítáme to i nyní,“ uvedl stručně předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
„Nevím, co dělá MPSV. Za jeho kroky je zodpovědný ministr. Pokud nemáme peníze a máme dluhy, tak se šetří všude. Pokud máme miliardy pro církev a MMF, tak bychom měli mít i pro postižené a nemocné děti,“ uvedl senátor Zdeněk Schwarz zvolený za ODS.
„Co se dá k takovým škrtům pod zástěrkou „sociálních reforem“ říci? Nesouhlasím. Svůj nesouhlas jsem vyjádřila při projednávání navrhovaných zákonných úprav v senátu a jasně ho deklaruji i nyní. Jsem máma dvou dnes již dospělých a samostatných dětí a také původní profesí zdravotník. Péče o dítě zdravé je náročná profese na plný úvazek. A co péče o dítě s nějakým handicapem? Kdo to osobně nezažil, neumí si představit, kolik síly, trpělivosti, vynalézavosti, námahy i bolesti musí máma v sobě nalézt, aby dítě přivedla byť i k sebemenšímu pokroku. Kolik měsíců a někdy i roků trpělivé terapie je nutné k tomu, aby dítě řeklo první slovo, udrželo lžíci, tužku a podobně,“ řekla ParlamentnímListům.cz senátorka ČSSD Božena Sekaninová.
„Zrušení možnosti souběhu rodičovského příspěvku a příspěvku na péči pro děti s těžkým zdravotním postižením, vymezení podstatně tvrdších podmínek na získání příspěvků na zvláštní pomůcky – to vše povede k podstatnému zhoršení životních podmínek rodin, jejichž dítě je dlouhodobě těžce nemocné či postižené. A teď nehovořím pouze o existenčních nebo chcete-li ekonomických podmínkách života těchto rodin. Obávám se, že negativní dopady se odrazí i ve snížení dostupnosti a kvality potřebné péče o dítě. S takovým postupem a s takovou podobou sociální reformy se nedá souhlasit,“ dodala senátorka.
„Obecně se nemohu vyjádřit. Jednotlivé případy mohu komentovat, pokud budu znát náklady na rehabilitaci, respektive léčebný tělocvik,“ reagoval místopředseda zdravotního výboru sněmovny Jiří Štětina z VV.
Teď když máme, co jsme chtěli…
Drábka silně kritizuje opozice z ČSSD a KSČM. „My, když jsme ve sněmovně bránili podobně postižené, byli jsme obviněni z obstrukcí. Postižených lidí je mi upřímně líto a bude jich přibývat. Lid byl upozorňován, že finance se budou brát u těch nejbezbrannějších. Na ně útočí takzvané reformy. Nu a teď už máme, co jsme chtěli – většina voličů a médií. Sociální stát se potápí jako italské parníky. Bylo tedy naše varování jenom populismem? Chtěli lidé opravdu tuto cestu? Jistě nelze rozhazovat za šrotovné a podpory skutečným lemplům. Což i někteří naši vůdci uměli a je mi to líto. Ale ani toto není řešení. Naopak je to srabárna. Změnit to ale lze až ve volbách,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba, který je lékařem.
Podle místopředsedy sněmovního sociálního výboru Miroslava Opálky je problém v tom, že ministerstvo nepřikládá k návrhům zákonů vyhlášky, což je podle něho v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny. „Buďto nestíhá, nebo úmyslně. Je třeba působit na efektivní vynakládání peněz, ale ne plošnými opatřeními,“ míní poslanec KSČM.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík