„Nepochybuji o tom, že naprostá většina z vás sdílí naprosto podobné pocity jako já v tuto chvíli. Pravděpodobně bychom si představili, že bychom na schůzi měli řešit něco jiného než volbu nového předsedy, ať už to je z důvodů lidských, tak i z důvodu chodu této instituce, protože měnit předsedu uprostřed volebního období není obvyklé a je to situace, která zcela nepochybně není komfortní a pro nikoho z nás úplně příjemná. Přesto nám je všem jasné, že volba nového předsedy je v tuto chvíli nezbytná. Předseda Senátu není ředitel žádné instituce. Není to majitel firmy ani šéf, který má poslední slovo. Je tím, čemu říkáme primus interpares, tedy první mezi rovnými. Jeho hlas váží úplně stejně jako hlas každého jiného senátora, jen občas bývá více slyšen,“ uvedl Růžička ve svých slovech před senátory.
„Je sice důležitým ústavním činitelem, ale při volbě nejde o jeho osobu. Jde v první řadě o Senát, o instituci, která si nepochybně zaslouží mít na místě prvního mezi rovnými toho, kdo bude navenek reprezentovat Senát důstojně, zodpovědně, možná i nadstranicky a bude postoje a názory Senátu komunikovat navenek a usilovat o dobré jméno Senátu. Mám to štěstí, že jsem jako senátor zažil dva lidsky i povahově zcela odlišné předsedy Senátu, přesto je spojovala jedna společná věc. Oběma na vnímání Senátu veřejností nesmírně záleželo a oba toho pro dobré jméno Senátu hodně udělali. Já osobně vidím tři důležité věci, které i nově zvolený předseda by měl sledovat: jsem Pražák, rodištěm, výchovou, asi i celým životem a postoji, ale velice si vážím toho, že činnost mých předchozích předsedů Senátu se neomezovala jen na Prahu, na Parlament, na Pražský hrad. Je určitě nesmírně důležité jezdit i mimo Prahu,“ zdůraznil mimo jiné i roli senátorů Růžička. Zdůraznil také to, že předseda Senátu by měl zůstat nadstranickým předsedou.
„Je nutné pokračovat v tom, co oba pánové začali na úrovni Parlamentu. Je třeba pokračovat v jednáních o prodloužení pro projednávání zákonů v Senátu a je třeba se snažit udržet, možná i posílit vliv Senátu v rovině ústavních zákonů. Není to úkol jednoduchý, je na něj málo času, ale je potřeba v tom pokračovat. A konečně: je třeba se nějakým způsobem projevit i z hlediska mezinárodní politiky,“ řekl Růžička a vyjádřil zájem dokončit záměr zesnulého předsedy Jaroslava Kubery (ODS) navštívit Tchaj-wan. „Je to nesmírně důležité. Je to důležité z hlediska ekonomického, často se o tom mluví, ale málokdo ví, že Čínská lidová republika má největšího importéra a tím je právě Tchaj-wan. Tchaj-wan je největším importérem do Čínské lidové republiky, takže ekonomické zájmy Čínské lidové republiky a Tchaj-wanu jsou velmi podobné těm našim postojům a zájmům. Ale měli bychom také dát najevo, že vedle byznysu existují i jiné neméně důležité věci. Svoboda, demokracie, lidská práva, prostředí – ať už tedy právní, zákonné, nebo i to prostředí, ve kterém žijeme, jsou věci, které jsou důležité. A tato cesta tím symbolem, že to pro nás je důležité, skutečně nejenom může být, ale také bude,“ sdělil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef