„Velmi mě pobuřuje způsob, jakým s Číňany jednáme,“ uvedl Schwarzenberg. „Doufám, že ty veliké částky, o kterých se během této návštěvy mluvilo – míním teď čínské investice u nás – nebudou pouze nákupy našich podniků, technologií a pivovarů, ale že se alespoň nějaká část těchto peněz v budoucnu ukážou jako opravdové investice,“ poznamenal exministr zahraničí. Zároveň podotkl, že také doufá, že ona inscenace, jíž jsme byli svědky v posledních dnech, neodradí tradiční investory.
„Že nebudou do budoucna odrazeni tím, že jedna země je tak významně preferovaná, že jedné zemi se tak ponižujícím způsobem nadbíhá a podbízí. Pakliže by ale slova pana prezidenta pro čínskou televizi opravdu vedla ke změně postoje České republiky k našim partnerům v Evropské unii či spojencům v Severoatlantické alianci včetně Spojených států, byl by to velice nebezpečný vývoj, před kterým je třeba důrazně varovat a rozhodně se proti němu postavit,“ dodal. Sám podle svých slov není proti obchodu s Čínou, ale vadí mu způsob, jakým s ní jednáme. „Trochu národní hrdosti a sebevědomí demokratů v této zemi by nám neškodilo,“ řekl.
„Bylo by mi samozřejmě daleko milejší, kdybychom od nich méně dováželi a více vyváželi, ale jako opravdu strategickým partnerům bych dal přednost demokratickým zemím, se kterými sdílíme stejné zásady. Ty budou vždy spolehlivější. Poněkud střízlivější pohled na tohoto nového ‚strategického partnera‘ by nám všem prospěl,“ uzavřel.
Původní text ZDE.
„Stačila jedna krátká návštěva čínského prezidenta v Praze, aby si Češi strachy načurali do kalhot v obavě, že se stanou čínskou kolonií. Stačila krátká návštěva čínského prezidenta, aby se znovu otevřela otázka, zda Češi patří na Východ, či na Západ,“ zahájil svůj komentář Klíma. Podle něj se Češi vždy přikloní na stranu toho, u koho mají aktuální prospěch.
„Nijak tento utilitarismus neodsuzuji, ale ani neadoruji, jen bych z toho nedělal zásadní otázku. Problém spočívá spíše v tom, jak naše neustálé ‚přeběhlictví‘ hodnotí okolní svět. Zda Čechy díky tomu bere, či nebere vážně,“ podotkl Klíma.
A zamýšlí se nad uvažováním Čechů. Když totiž čínský prezident před časem navštívil Velkou Británii, tak i přesto, že mu Angličané podkuřovali, jak mohli, nikoho z nich podle jeho slov nenapadlo, že se jejich země stane čínskou kolonií. „To samé platí i o USA, Francii, Německu a dalších západoevropských zemích. Z důvodů, které neznám, to o Češích neplatí,“ uvedl s tím, že on sám žádné obavy nemá.
„Možná je to dáno tím, že jsem měl čtyři roky čínského partnera, díky němuž jsem mohl alespoň laicky poznat Čínu a uvažování Číňanů. Možná je to dáno také tím, že se hlásím k tradicím sebevědomé, bohaté, renesanční Prahy jako jednoho z důležitých evropských center vědy, umění a obchodu. Obnovení tohoto postavení Prahy je v nejvlastnějším českém národním zájmu. Pověstná česká ‚předpodělanost‘ je cestou k naší nicotnosti,“ uzavřel s otázkou, zda je skutečně v oblasti lidských práv takový rozdíl mezi čínským a tureckým prezidentem, který je naším „spojencem“.
Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef