Čína a Rusko venku? Neváhejme! Dana Drábová o tendru na Dukovany, zcela jasně

02.05.2021 14:32 | Zprávy

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl před kamerami ČT v pořadu Otázky Václava Moravce debatovali o výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech a energetické budoucnosti Česka. Míl konstatoval, že vláda chtěla udržet Rusko ve hře. Teď ale situace Rusku nepřeje, a právě proto je podle Drábové třeba vypsat tendr co nejrychleji, aby Rusko skutečně zůstalo mimo.

Čína a Rusko venku? Neváhejme! Dana Drábová o tendru na Dukovany, zcela jasně
Foto: Repro ČT24
Popisek: Dana Drábová u Václava Moravce

Drábová s povděkem kvitovala, že konečně existuje politická shoda na tom, kolik zemí bude do tendru na dostavbu Dukovan pozváno.

„Teď řeknu svůj osobní názor. Jestliže někdo opravdu chceme, aby se tady ten blok postavil, aby na tom byla základní shoda, tak teď je na čase ten tendr vypsat. Ve chvíli, kdy existuje shoda na tom, že nebudou do tendru přizvány Rusko a Čína, tak já bych s tím neváhala,“ upozornila Drábová s tím, že vláda může nechávat jiné země v nejistotě, jak to tedy bude. „Cesta Rusům není uzavřena, ale je přiuzavřena pro toto okno příležitosti... Já už toho hodně pamatuji, a ono to je v tuto chvíli dáno usnesením vlády. A usnesení vlády změníte takhle,“ upozornila Drábová. A luskla prsty.

Jakákoli příští vláda by podle Drábové mohla toto usnesení vlády zbořit.

Míl konstatoval, že na dostavbu Dukovan stačilo oslovit tři země, které by vytvořily dostatečně konkurenční nabídky. Míl má však za to, že tato vláda chtěla udržet ve hře ještě čtvrtého hráče – Rusko. „Myslím si, že se hledala cesta, jak zabezpečit účast čtyř firem v bezpečnostním dotazníku,“ uvedl Míl.

„Od začátku nechápu, co je to za krok," ohodnotila vznik bezpečnostního dotazníku Drábová. „Dokud nebude podepsána smlouva s dodavatelem, tak se může kdokoliv vrátit do hry. Konec konců i ta Čína,“ upozornila Drábová.

Míl upozorňoval, že by měla být stanovena dvanáctiměsíční doba, po kterou by se uchazeči v tendru měli seznamovat s podmínkami, protože když stanovíme příliš krátké lhůty, dopadne Česko podobně neslavně jako Finsko, kde se podepsala s Ruskem smlouva o výstavbě reaktoru v roce 2013, do teď se nezačalo stavět, ale už bylo oznámeno, že se projekt prodraží o 1 miliardu eur.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …