Čína vs. Tchaj-wan a obchod s ČR. Čísla vypovídají jasně. Šéfodborář předložil, jak to doopravdy je

17.02.2023 21:52 | Komentář

Čeští zemědělci prodávají jablka za osm korun, Češi je kupují až za 30. Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek je nespokojen s jednáním obchodních řetězců, které neúměrně zdražují potraviny a vytvářejí tlak na dodavatele. Rozhodl se proto spolu s redakcí podívat nejen na současná čísla ohledně jídla, ale i na minoritní akcionáře ČEZu a na obchod s Čínou a Tchaj-wanem.

Čína vs. Tchaj-wan a obchod s ČR. Čísla vypovídají jasně. Šéfodborář předložil, jak to doopravdy je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf ASO Bohumír Dufek

Stálou podstatou ohledně potravin podle něj zůstává, za jaké ceny prodávají své zboží zemědělci a za jakou se pak objeví na českých pultech. „Řekl jsem to i na Tripartitě a požádal jsem premiéra, aby na základě zákona o cenách situaci řešil. Abychom byli upřímní, zkusím to zjednodušit, čeští zemědělci dodávají hlavně vejce, brambory, mléko a část kuřecího a vepřového, jinak se vše ostatní do České republiky dováží, protože české zemědělství snížilo svoji výrobu právě z důvodu velkého tlaku, který způsobují markety cenami na českém trhu,“ vysvětlil Dufek, mimo jiné i odborník na zemědělství.

Čeští zemědělci se tak podle něj ocitají pod tlakem zahraničních obchodů dotovaných domácími vládami a supermarketům stačí sáhnout pro zboží napříč Evropou. „Je špatně, když chceme snížit uhlíkovou stopu, abychom ze Španělska dováželi rajčata, když se pěstují na Moravě. Brambory prodávají zemědělci za 5 korun, a když budu slušný, tak na pultě jsou od 15 korun výše. A nemusím se bát říci, že mimo sezónnost atakují i třicetikorunovou hranici,“ porovnal. Jablka například dodávají pěstitelé už v přepravce za 8 korun za kilo a markety nabízejí kilo za 30 korun i více, záleží však na ročním období.

Dufek: Nenajdu komoditu, kterou by Češi platili ve slušné ceně

A česká výroba klesá. Vepřové maso, kterého Česká republika před 25 lety vyráběla 110 procent, nyní vyrábí 42 procent. „Výroba drůbežího masa dělá kolem 60 procent a u vajec tvoříme 90 procent české spotřeby. Přestože stojí vejce kolem 2,40 až 2,80, za což je dodávají čeští zemědělci, v obchodě je jejich cena 5,50 a více – tedy stoprocentní marže, což je samozřejmě nemorální. Ale tady se musím ohradit i vůči českému státu. Máme zákon o významné tržní síle, aby čeští zemědělci netahali za kratší konec, a zákon o cenách. Kontrolní orgány ale nekonají a mně se to nelíbí. Na Tripartitě jsem vyzval premiéra a ministra zemědělství, aby se na to podívali. Poslední dobou se navíc zvýšila i cena cukru a věřím, že Česká republika začne narovnávat cenotvorbu, protože nenajdu žádnou potravinářskou komoditu, kterou by čeští občané platili ve slušné ceně,“ upozornil Dufek s tím, že ani nemluví o ostatních komoditách, jako jsou datové služby, benzín, nafta, plyn nebo elektřina, které vnímá mezi nejdražšími v celé Evropě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odrbali všechny, od malých po důchodce.“ Babiš zatím nejtvrději o Fialovi

6:59 „Odrbali všechny, od malých po důchodce.“ Babiš zatím nejtvrději o Fialovi

Andrej Babiš odpovídal na dotazy občanů. Chystá hnutí ANO vystoupení z EU nebo NATO? Neměly by se zr…