Dění kolem CEFC nabírá na obrátkách. Pánové Jaroslav Tvrdík a Patrik Tkáč se na sociální síti twitter pustili do ostré přestřelky. „Tkáč oslovoval Tvrdíka familiárním ‚Jardo‘ a obviňoval ho ze lží, Tvrdík zase reagoval oslovením ‚Páťo‘ a nařčení vyvracel. Šlo o to, zda J&T ve středu oprávněně odvolala představenstvo CEFC Europe (včetně Tvrdíka) a fakticky čínskou firmu ovládla. Nejde o málo, mezi její majetek patří například strojírny Žďas, fotbalová Slavia, Pivovary Lobkowicz nebo lukrativní pražské nemovitosti. Dle Tvrdíka měla J&T počkat, jestli čínská firma v pátek splatí úvěr převyšující 450 milionů eur (11,5 miliardy korun),“ píše deník.
Obratem však deník dodává, že to, co se dnes jeví jako nesmiřitelná válka, nakonec skončí nějakým smírem. Do Česka přijedou představitelé čínské státní skupiny CITIC Group a všechno to nějak urovnají. Čínský tisk přitom tvrdí, že investice CEFC byly do značné míry formovány člověkem, který dobře zná středoevropské prostředí – Jaroslavem Tvrdíkem. Podle všeho měl Tvrdík velkolepé investiční plány, které ovšem zůstaly na půli cesty.
„Nemovitosti vlastněné firmou CEFC patří ve své třídě k tomu nejatraktivnějšímu, co by bylo na trhu,“ uvedl Ondřej Vlk, ředitel výzkumu v mezinárodní poradenské společnosti Colliers. Zmiňuje především Mandarin Oriental a Florentinum. „Další objekty sice nejsou ve své třídě mezi tím nejlepším, ale i tak jde o dobře fungující nemovitosti v atraktivních lokalitách, případně s velkým potenciálem rozvoje,“ upřesnil.
Jaroslav Tvrdík sice opakovaně prohlašoval, že CEFC své dluhy brzy uhradí, ale prozatím k tomu nedošlo. Skupina J&T Private Investments se prý navíc obávala, že CEFC bude bránit věřitelům ve výkonu jejich práv. O aktivity CEFC se navíc zajímá i americká FBI. Její zástupci prý už dorazili do Prahy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp