Čínský velvyslanec exkluzivně pro PL k cestě prezidenta Zemana: „Pásmo a Stezka“ přináší světu nové příležitosti

25.04.2019 13:01 | Zprávy

„Celkem 126 zemí včetně České republiky a 29 mezinárodních organizací podepsalo s Čínou dohody o spolupráci na iniciativě ‚Pásmo a Stezka‘,“ stojí v textu velvyslance Čínské lidové republiky Zhanga Jianmina, který má naše redakce jako jediná k dispozici. Materiál vydáváme bez redakčních zásahů či úprav.

Čínský velvyslanec exkluzivně pro PL k cestě prezidenta Zemana: „Pásmo a Stezka“ přináší světu nové příležitosti
Foto: archiv redakce
Popisek: Velvyslanec Čínské lidové republiky Zhang Jianmin

Česká delegace na vysoké úrovni vedená prezidentem Zemanem se v Pekingu právě účastní druhého fóra „Pásmo a Stezka“ („Belt and Road“) pro mezinárodní spolupráci. Na tomto fóru, jehož tématem je „Spolupráce Pásmo a Stezka pro lepší společnou budoucnost“, se schází třicet sedm hlav států a předsedů vlád a téměř pět tisíc hostů z více než sto padesáti zemí a devadesáti mezinárodních organizací, kteří zde konzultují zásadní plány spolupráce, budují platformu pro spolupráci a sdílejí výsledky spolupráce.

Iniciativa „Pásmo a Stezka“ si za šest let od svého vyhlášení získala aktivní podporu a vřelé reakce ze strany mezinárodního společenství. Celkem 126 zemí včetně České republiky a 29 mezinárodních organizací podepsalo s Čínou dohody o spolupráci na iniciativě „Pásmo a Stezka“. Celkový objem obchodu Číny se zeměmi zapojenými do spolupráce „Pásmo a Stezka“ přesahuje 6 bilionů amerických dolarů a čínské investice do těchto zemí přesáhly 80 miliard dolarů. Čína spolu s ostatními zeměmi podílejícími se na iniciativě „Pásmo a Stezka“ vybudovala 82 zahraničních zón spolupráce, v nichž vzniklo téměř 300 tisíc pracovních míst. Tyto skutečnosti zapojují běžné občany a přinášejí jim zisk a radost.

Nejdůležitějším důvodem tak rychlých pokroků iniciativy „Pásmo a Stezka“ je to, že se zaměřuje na základní otázku rozvoje. Nejnovější výzkumy institucí jako je Světová banka ukazují, že spolupráce „Pásmo a Stezka“ sníží náklady globálního obchodu o 1,1 – 2,2 procenta a znamená reálný přínos pro světovou ekonomiku. „Pásmo a Stezka“ prostřednictvím zlepšování konektivity infrastruktury pomáhá v rozvojových zemích odstraňovat překážky pro hospodářský růst a bariéry v oblasti obchodu a investic, prospívá procesu regionální ekonomické integrace a poskytuje novou energii pro růst světové ekonomiky v době po globální finanční krizi.

Vzhledem k tomu, že v mezinárodním společenství existuje mnoho nestabilních faktorů a mezinárodní spolupráce čelí mnoha výzvám, má realizace společného rozvoje a prosperity před sebou ještě dlouhou cestu. Protože „Pásmo a Stezka“ klade hlavní důraz na konektivitu v oblasti politik, infrastruktury, obchodu, financí a mezi lidmi, podporuje spolupráci v klíčových oblastech jako je právě infrastruktura, ekonomika a obchod, finance a mezikulturní výměna a znamená konkrétní a uskutečnitelný „čínský návrh“ pro prohloubení regionální a celosvětové kooperace. V současnosti je jeho hlavním proudem teorie příležitostí „Pásmo a Stezka“ a jeho hlavní rytmus představuje vzájemně výhodná spolupráce. Iniciativa rozhodně neznamená „dluhovou past“ nebo jiná nebezpečí, kterými bývá někdy nálepkována.

Naopak, mnoho zemí se díky zapojení do „Pásma a Stezky“ vymanilo z „pasti bránící rozvoji“. Čína vždy dodržuje principy konzultací, spolupráce a sdílení výsledků, dodržuje myšlenky otevřenosti, inkluzivity a transparentnosti a podporuje vývoj ekonomické globalizace směrem k větší otevřenosti, inkluzivitě, všeobecnému přínosu, vyváženosti a společnému zisku.

Česká republika ležící v srdci Evropy je důležitou zemí zapojenou do iniciativy „Pásmo a Stezka“. V roce 2015 podepsaly čínská a česká vláda Memorandum o porozumění o společné podpoře iniciativy „Pásmo a Stezka“ a v následujícím roce Plán bilaterální spolupráce v rámci iniciativy „Pásmo a Stezka“. V rámci iniciativy „Pásmo a Stezka“, spolupráce „16+1“ a čínsko-českého strategického partnerství se úroveň spolupráce mezi Čínou a Českem neustále zvyšuje a Čína se stala největším trhem pro mnoho českých firem. V průběhu tří let zavedly tři čínské letecké společnosti čtyři přímé linky do České republiky a v roce 2018 navštívilo Česko cca 620 tisíc čínských turistů.  Do Prahy a do Pardubic vedou dvě přímé nákladní vlakové linky z Číny, které spojují trhy asijských a evropských zemí, pomáhají uspokojovat oboustrannou poptávku a zároveň z České republiky dělají stále významnější bránu pro vstup čínských produktů do EU.

Čínský prezident Xi Jinping řekl, že iniciativa „Pásmo a Stezka“ má původ v Číně, ale její příležitosti a výsledky patří celému světu. Pevně věřím, že účast delegace vedené prezidentem Zemanem na druhém Fóru „Pásmo a Stezka“ pro mezinárodní spolupráci dále prohloubí praktickou kooperaci mezi Čínou a Českem a vytvoří nové příležitosti pro české firmy. Jsem také přesvědčen, že druhý ročník fóra podpoří vývoj mezinárodní spolupráce „Pásmo a Stezka“ k vyšší kvalitě a přinese ještě více příležitostí všem zemím světa a jejich lidem.

Fotografie uvnitř textu: Kancelář prezidenta republiky

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vánočku koupit, nebo upéct? Spočítali jsme vám to

20:20 Vánočku koupit, nebo upéct? Spočítali jsme vám to

Vyplatí se domácí pečení vánočky? A co čeká na zákazníky, kteří chtějí ušetřit a v obchodě zakoupí u…