Čínský velvyslanec pro PL: Koronavirus, postup Číny a Světová zdravotnická organizace. Bylo to takhle
19.08.2021 10:56 | Komentář
„Již déle než rok pandemie Covid-19 pustoší svět, lidské životy a jejich zdraví a ekonomický a sociální rozvoj trpí těžkými ztrátami. Odvést dobrou práci ve vědeckém výzkumu původu koronaviru za účelem vytvoření příznivých podmínek pro co nejrychlejší odstranění pandemie Covid-19 a zabránění opakování podobných epidemií, je ve společném zájmu mezinárodního společenství,“ uvedl čínský velvyslanec Zhang Jianmin v komentáři pro ParlamentníListy.cz.
reklama
Čína i mnoho dalších zemí vnímá jako politováníhodné to, že v tomto ohledu v rámci mezinárodního společenství doposud nedošlo k plné shodě a že výzkum původu postupně schází ze správné cesty. Rád bych využil této příležitosti, abych objasnil postoj Číny k této záležitosti a doufám, že to pomůže českým přátelům k lepšímu pochopení celé situace
Výzkum o původu koronaviru je čistě vědeckou záležitostí
Čína vždy přikládala velký význam globálnímu výzkumu původu koronaviru a vždy věřila tomu, že je to složitou vědeckou otázkou. Na základě globálního pohledu by měli vědci spolupracovat na výzkumu původu koronaviru, abychom tak mohli lépe předcházet podobným rizikům v budoucnu. Od počáteční fáze epidemie se Čína aktivně podílela na spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) na výzkumu původu, ihned sdílela genetické sekvence koronaviru a odborníci WHO byli již dvakrát pozváni do Číny, aby zde prováděli studie ohledně původu viru. V březnu letošního roku WHO oficiálně zveřejnila společnou zprávu Číny a WHO o výzkumu původu koronaviru, kde dospěli k závěru, že je „laboratorní únik velmi nepravděpodobný“ a přednesli důležitá doporučení jako „hledat možné rané případy koronaviru po celém světě“, „vyzkoumat možnosti přenosu koronaviru skrz chladírenské řetězce“ a další. Formát této společné vědecké zprávy byl v plném souladu s postupy WHO, byly zde užity vědecké postupy, a tudíž je tato zpráva vědecky směrodatná a měla by sloužit jako základ a vodítko pro výzkum původu koronaviru po celém světě. Čína nyní aktivně provádí doporučení z této společné zprávy.
Nedávno Čína převzala iniciativu a předložila WHO čínský návrh pro druhou fázi výzkumu původu a také ihned poskytla pozměňovací návrhy sekretariátu WHO k pracovnímu plánu pro druhou fázi. Některé země přehlíží fakta a obviňují Čínu z toho, že odmítá spolupracovat na výzkumu původu, což je naprostou záměnou černé a bílé a pletením si dobra se zlem. Čína vždy podporovala a bude se i nadále podílet na vědeckém výzkumu původu koronaviru. Čemu však oponujeme je politické zkoumání původu, takové zkoumání původu, které je v rozporu s usneseními ze Světového zdravotnického shromáždění a pátrání po původu, které ignoruje zprávu ze společné studie Číny a WHO. Číně tedy nelze přilepit štítek s obviněním, že odmítá výzkum původu koronaviru.
Politická manipulace ze strany světové mocnosti vážně narušuje celosvětové úsilí o výzkum původu
Čína vždy zastávala otevřený a transparentní postoj ke spolupráci v rámci výzkumu původu. Naopak Spojené státy, aby odsunuly zodpovědnost za své vlastní selhání v boji proti epidemii a podařilo se jim dosáhnout cíle očerňovat a utlačovat ostatní země, se pustily do politizace epidemie, stigmatizace viru a instrumentalizace výzkumu původu, a vzaly si za standard lhaní, očerňování a nátlak bez nejmenšího respektu fakt, vědy a spravedlnosti. Od počátečního přezdívání viru „wuhanským virem“ a podávání na Čínu urážlivých „stížností“ až po hrubé vystoupení z WHO a používání různých prostředků k donucování a nátlaku na sekretariát WHO a mezinárodní odborníky. Spojené státy od počátku ignorovaly vědeckou povahu výzkumu původu a tvrdou práci odborníků. Poslední dobou jsou Spojené státy také posedlé neustálou politickou manipulací a dokonce veřejně zapojily zpravodajské služby do provádění takzvaného vyšetřování původu, aby si za předpokladu o „presumpci viny“ vycucaly z prstu teorii o „úniku z Wuhanského institutu virologie“, pro což nemají žádné podstatné důkazy a ani žádnou vědeckou podporu. Ve skutečnosti zpravodajské služby Spojených států nejsou vůbec důvěryhodné. Jejich použití malé lahvičky s pracím práškem jako „důkaz“ toho, že má Irák zbraně hromadného ničení je temnou historií, kterou zná celý svět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.