Církevní svoboda rozpaluje bolševiky doběla! Kalousek účtoval v ČT

18.11.2013 21:41 | Zprávy

Pro Českou republiku je nesmírně důležité, aby co nejdříve začala vládnout silná a legitimní vláda. Myslí si to 1. místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Na lepší změnu nevěřím. Ale to neznamená, že v ní nemůžu doufat,“ prohlásil v pořadu Hyde park v České televizi.

Církevní svoboda rozpaluje bolševiky doběla! Kalousek účtoval v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Voliči totiž prý rozdali karty tak, že zřejmě vznikne koalice z těch politických stran a hnutí, které bývalou vládu Petra Nečase a její kroky hlasitě kritizovaly. Nyní tedy podle Kalouska mají šanci předvést se a nastolit v předvolebním klání tolik deklarovanou změnu k lepšímu.

Kalousek v ní sice na jednu stranu doufá, ale na druhou stranu těmto slibům nevěří, protože je považuje za nereálné. Pokud by však budoucí vláda skutečně přišla na způsob, jak „udělat věci lepšími“, celá TOP 09 v roli opoziční strany jí prý v dosahování tohoto cíle ráda pomůže.

Zdůraznil totiž, že role opozice je nesmírně důležitá a nespočívá jen v odmítavém kroucení hlavou na všechny vládní návrhy. „Vnitřně mohu být k deklarovaným změnám skeptický, nicméně ta vláda k těm změnám bude mít mandát a úkol opozice je takový, aby ji korigovala tak, aby skutečně k lepšímu byly,“ podotkl s tím, že navíc střídání vládních stran je pro demokracii velmi prospěšné. „Chceme rehabilitovat slovo opozice, je to pro nás výzva. Chceme být věcnou a profesionální opozicí,“ dodal.

Každý výsledek voleb je podle Kalouska důvodem k sebereflexi. Překvapilo by ho prý, kdyby po sedmi letech tvrdé rozpočtové politiky a nepopulárních rozhodnutích zvítězila pravice. „Potěšilo mě, že TOP 09 nesla největší břímě, ale přesvědčila 12 procent voličů, že bolavé kroky byly nezbytné pro budoucnost naší země. Je to velká odpovědnost a závazek, abychom v této politice pokračovali,“ zhodnotil podzimní volební souboj.

Zeman chce co nejvíce moci

Naléhavá potřeba silné vlády pramení i z Kalouskova názoru, že cílem prezidenta Miloše Zemana je uchopit co největší kus moci, ať už svou pátou kolonou v ČSSD či ambicemi se SPOZ. „Je nezbytné mít svobodnou a jasnou mysl a čelit takovým tendencím,“ vyzval exministr diváky.

Možnost vládní spolupráce s ANO či ČSSD hlasitě odmítl. V případě hnutí ANO prý kvůli programové nečitelnosti, nereálnosti cílů a nejasné minulosti lídra Andreje Babiše. „Spolupráce Karla Schwarzenberga s ním by byl výsměch celé památce 17. listopadu,“ uvedl. Vyloučil i spolupráci s ČSSD, nepovažuje ji totiž za sociálnědemokratickou stranu západního typu. „Pouze soutěží s KSČM v tom, která z těch dvou stran bude komunističtější,“ rýpl si.

Jedno z hlavních témat předvolebních kampaní bylo i vyrovnání s církvemi. Jeden z diváků se osočil na Kalouska, proč církvím odpustil daň z převodu nemovitosti. Ten však takové tvrzení důrazně odmítl. „Já se na vás nezlobím, pane Drobile, že se mě na to ptáte, protože citujete ANO. A u pana Babiše nikdy nevíte, jestli se mýlí, protože o tom nic neví, nebo jestli lže úmyslně,“ odvětil s tím, že tuto daň církvím nikdy neodpustil.

Peníze církvím jdou na dobrou věc

Samotná částka, která bude církvím vyplácena, činí 59 miliard korun a podle Kalouska vznikla na základě odborné studie. Poznamenal, že roční splátka církvím je stále pětkrát nižší, než kolik obdrží za rok solární baroni. Navíc v případě církevních restitucí prý putují peníze na dobré místo, tedy do služeb, konkrétně do církevního školství, zdravotnictví, na sociální služby a opravy a budování sakrálních staveb jakožto součásti národního dědictví. „Tyhle peníze vlastně dostane občan ve formě služeb. To jen bolševici a komunisté se bouří a rozpaluje je to doběla, protože církve se konečně odpoutají od státu,“ vysvětluje si nevoli ze strany levice.

"Já věřím své centrální bance. Udělala to, co pokládala za nezbytné udělat. A já pevně věřím, že to byl správný krok,“ reagoval na intervence České národní banky, které rozdmýchaly vášně napříč společností. Připomněl, že zatímco za finanční politiku odpovídá vláda, politika měnová leží v rukou centrální banky. A on prý nepochybuje o tom, že toto rozhodnutí bylo odpovědné a že skutečně české ekonomice pomůže. „Nebudu komentovat některé politické kolegy, jejichž vystoupení bylo značně populistické. Kritizovat lze totiž úplně všechno,“ vzkázal kritikům z řad politiků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Špatné zprávy pro Zelenského. Podpora klesá, lidé by rádi utekli, v Evropě chladne nadšení

9:19 Špatné zprávy pro Zelenského. Podpora klesá, lidé by rádi utekli, v Evropě chladne nadšení

Světlo světa spatřil průzkum, který ukazuje, že asi pětina mladých Ukrajinců by ráda opustila svou z…