Global security. Velké téma, které organizaci provází už od roku 2005, kdy navázala na devadesátkovou tradici Slovenské atlantické komise. Základem její činnosti se stala každoroční bratislavská bezpečnostní konference. V čele stanul student Róbert Vass, který neziskovou organizaci řídí dodnes.
Aktivity organizace se podle jeho slov stávají stále více „středoevropskými“, což bylo v letošním roce reflektováno i přesunem každoroční konference do Prahy. Vass s nadsázkou mluvil o tom, že na konferenci se sjede „celý svět“ a že kongresové možnosti Bratislavy už velikost akce nedokázaly uspokojit. Přesun do Prahy podle organizátorů velmi usnadnila pomoc Pražského hradu a spolupráce s ministerstvem zahraničních věcí.
„Praha se tento týden skutečně stane centrem mezinárodní diskuse o globálních problémech,“ uvedl na úterní tiskové konferenci Róbert Vass.
Vedle něj seděl Petr Kolář, předseda přípravného výboru pražského summitu. Ten popsal pražskou konferenci jako „setkání decision makers a opinion makers, kteří to pak dostávají k lidem“.
Význam konference GLOBSEC doložil Róbert Vass vzpomínkou na loňský rok, když právě zde Emmanuel Macron oznámil zásadní změnu francouzské zahraniční politiky, která jej v otázce Ruska a Ukrajiny přiblížila středoevropskému postoji.
Letos na konferenci má dorazit velmi početná delegace z Ukrajiny, vedená několika ministry. Redaktorku Respektu během tiskové konference zajímalo, jak bude zajištěna jejich bezpečnost, pokud by akci „nějaká mocnost chtěla narušit“. Bezpečnost akce, včetně bezpečnosti kybernetické, bude podle Vasse v pražském hotelu Hilton na maximální úrovni.
Na akci dorazí hned několik úřadujících prezidentů a premiérů. Z hlav států srbský Alexandar Vučič, slovinská prezidentka Nataša Pirc Musar a z Finska prezident Alexander Stubb. Dorazit má i Ursula von der Leyenová.
Diskutovat s nimi budou i významní kapitáni světového byznysu.
„Dnes čelíme největší krizi mezinárodního pořádku od druhé světové války,“ říká prezident organizace GLOBSEC Róbert Vass. Proto je také neformálním mottem letošního ročníku Taming the storm, tj. utišit (zkrotit) bouři.
„Tato bouře má potenciál zásadně oslabit základy našich institucí, proto se na tuto bouři musíme připravit a posílit odolnost mezinárodního systému a institucí, které garantují naši bezpečnost a prosperitu,“ dodává.
Probírat se mají primárně čtyři hlavní témata. Aktuální světové výzvy, například problém tzv. globálního jihu či nejistota před americkými prezidentskými volbami. Samozřejmě také již „hořící“ krize, jako jsou Ukrajina a Blízký východ. Probírat se ale mají i dlouhodobější výzvy, např. dopady nových technologií a budoucnost Evropy pod novou Evropskou komisí.
GLOBSEC pro konferenci připravil koncepční materiál, který má být středoevropským příspěvkem k budoucnosti Evropy. A s ohledem na přítomnost Ursuly von der Leyenové by jej zástupci organizace rádi probrali i s ní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo