Co by teď udělal Winston Churchill? Nebo jiní státníci? Současní politici, zalezte někam a raději mlčte, vzkazuje ekonom

23.07.2016 17:07 | Zprávy

Červenec 2016 je pro Evropu velmi nešťastným měsícem. Ve francouzské Nice vjel radikál s kamionem do davu a desítky lidí zabil. V Mnichově střelec předčasně ukončil život devíti občanů. A pokud se podíváme před červenec letošního roku, narazíme na útoky v Belgii či Francii. Evropa má zjevně problém. Ekonom Pavel Kohout si v této souvislosti klade otázku, jak by se v podobné situaci zachovali velcí státníci z minulosti.

Co by teď udělal Winston Churchill? Nebo jiní státníci? Současní politici, zalezte někam a raději mlčte, vzkazuje ekonom
Foto: archiv
Popisek: Pavel Kohout přijel na besedu do Zlína na pozvání Strany svobodných občanů.

Starý kontinent prožívá těžké časy. V Bruselu, v Paříži a teď už i v Mnichově došlo k teroristickým akcím. Podle ekonoma Pavla Kohouta současní evropští politici nedokážou na dnešní složitou situaci adekvátně reagovat. A co by udělali státníci formátu britského expremiéra Winstona Churchilla, bývalého amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta nebo francouzského exprezidenta Charlese de Gaulla?

„Skutečný státník si v první řadě připustí skutečnou situaci: jsme ve válce. Jistě, politik nebo intelektuál průměrného kalibru může klidně tvrdit, že o žádnou válku nejde, neboť proti nám nestojí žádný suverénní stát. Skutečný státník ovšem ví, že formální válečný stav může vzniknout i mezi suverénním státem a jinou organizací či neformální ozbrojenou skupinou, byť během posledního století k podobným případům nedocházelo. Ve válkách USA proti berberským pirátům (1801-1805 a 1815) nebyl protistranou suverénní mezinárodně uznávaný stát: a přece šlo bez nejmenších pochybností o skutečné války. Z právního hlediska neexistuje důvod, proč by například Francie nemohla vyhlásit válku Islámskému státu nebo kterékoli jiné teroristické organizaci,“ napsal Kohout v textu, jejž uveřejnil na svých osobních internetových stránkách.

Jste zadržen na neomezeně dlouhou dobu, nemáte nárok na právního zástupce...

Vyhlášení války by boj s teroristy usnadnilo i z formálního hlediska. Policie už by nemusela opakovaně žádat o soudní příkazy, čekat na právníky a tak podobně. Za situace, kdy by byla Islámskému státu vyhlášena válka, případnému zadrženému radikálovi v Evropě by mohlo být sděleno následující.

„Jste zadržen na neomezeně dlouhou dobu. Nemáte nárok na právního zástupce, neboť po právní stránce jste ilegální bojovník (unlawful combatant). Nemáte ani nárok na statut válečného zajatce, neboť teroristická organizace, jíž jste členem, není signatářskou stranou Ženevských konvencí. Ne, ani doložka o ochraně civilních osob během válečných konfliktů se vás netýká, stejně jako jiná doložka, která chrání partyzány, příslušníky milicí a lidových povstaleckých hnutí. Nemáte nárok na absolutně žádnou právní ochranu. Ve vašem vlastním zájmu byste měl spolupracovat s vyšetřovateli. Mimochodem, nechcete se pro začátek podívat na video, jak vaši souvěrci z Islámského státu zacházejí se zajatci?“

Celý text najdete zde

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Stanislav Berkovec byl položen dotaz

poplaky

Když bude ANO v příští vládě, což se jeví jako pravděpodobné, zrušíte poplatky ČT? K čemu vůbec ČT potřebujeme? Co se týká zpravodajství, tak zde ji podle mě nahradí dobře i soukromé televize, vždyť ty přeci také musí dodržovat nějaké zákony a být nezávislý, když vysílají zprávy nebo tomu tak není? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …