Co mají dodat USA Ukrajincům? Balíček zatím neschválen, ale už otevřen

19.04.2024 22:20 | Zprávy

Přiblížilo se jednání o balíčku vojenské pomoci Ukrajině, z něhož budou těžit i Američané. Zbrojaři i armáda. A především Ukrajinci, kteří budou opět mít více střeliva, raket Javelin a dalšího vybavení. Co přesně má balíček obsahovat? Hodně prvků. Včetně šesti miliard na údržbu amerických satelitů. Dodají Američané pomoc Ukrajině i v roce 2025? A pokud ano, budou o ní jednat tak dlouho jako letos? Tyto otázky se vkrádají v situaci, kdy ukrajinská tajná služba odhaluje, jak to pravděpodobně bude s další ruskou ofenzivou.

Co mají dodat USA Ukrajincům? Balíček zatím neschválen, ale už otevřen
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ukrajina s územím obsazeným Rusy

Po měsících odkladů oznámil předseda Sněmovny reprezentantů, Dolní komory amerického Kongresu, republikán Mike Johnson, že nechá hlasovat o zákonu o poskytnutí další pomoci Ukrajině. Ale o čem přesně budou zákonodárci, mezi nimiž mají mírnou většinu dnes opoziční republikáni, hlasovat?

Server Kyiv Post si na zákon posvítil. A zjistil následující.

Balíček prý zahrnuje zbraně, logistiku, výcvik a další podporu nejen pro ukrajinskou armádu, ale i pro americkou armádu a americké výrobce. Téměř polovina – necelých 28 miliard dolarů – se věnuje „provozům a údržbě“ napříč ministerstvem obrany: toto je klíčová kategorie zahrnující zbraně a střelivo pocházející ze zásob vlády USA na podporu Ukrajiny, spolu s logistikou a v případě potřeby výcvikem vojáků. Ukrajina by mohla dostat antiradarové střely HARM nebo protitankové střely Javelin, ale také konvenční zbraně, které nevyrábí jen Amerika – jako tanky a bojová vozidla pěchoty.

Dalších 6 miliard má jít na údržbu amerických satelitů a případně údržbu letadel amerických ozbrojených sil hlídkujících v oblasti Černého moře.

5,6 miliardy dolarů má jít na střelivo a granáty, kterých se momentálně ukrajinským silám zoufale nedostává. Pokud granáty skutečně dorazí, o poznání to zlepší ukrajinské palebné možnosti.

Dalších 7,8 miliardy dolarů má prý jít na platy ukrajinských vojáků a v širším smyslu i na chod ukrajinského státu. 1,6 miliardy dolarů je podle serveru Kyiv Independent vyčleněno na „zahraniční vojenské financování“, což by na základě minulé praxe Pentagonu s největší pravděpodobností byly půjčky nebo granty Ukrajině na nákup amerických zbraní.

Server Kyiv Post tvrdí, že takováto struktura balíčku naznačuje, že Spojené státy pravděpodobně budou Ukrajinu podporovat v delším časovém horizontu. Nejde jen o minimální pomoc z milosti. O co server opírá své tvrzení? O skutečnost, že část peněz z balíčku dostane také americký vojenský výzkum a vývoj, boj proti terorismu a vesmírné síly.

„Kanceláři generálního inspektora je věnováno deset milionů dolarů, aby to vše sledovala,“ napsal také server.

Ale i případné schválení balíčku s sebou pravděpodobně ponese složité otázky. Především jednu. Dodají Američané pomoc Ukrajině i v roce 2025? A pokud ano, budou o ní jednat tak dlouho jako letos?

Kyiv Post upozornil, že to může být ještě hodně složité, protože Američané si v listopadu 2024 zvolí nového prezidenta a další politiky. A co udělá nový prezident, zvláště bude-li jím Donald Trump, je nelehké předpovědět.

Jednotliví kongresmani budou navíc moci předkládat pozměňovací návrhy k balíčku, které po jejich schválení v Dolní komoře Kongresu bude muset schválit i Senát.

Velitel ukrajinského hlavního ředitelství vojenské rozvědky (GUR) generálporučík Kyrylo Budanov uvedl, že ruské útočné úsilí, které ukrajinští představitelé předpovídali, pravděpodobně začne v červnu 2024 a jeho cílem bude ovládnout všechny oblasti Luhanska a Doněcka.

Tyto úvahy se vkrádají v situaci, kdy ukrajinská tajná služba odhaluje, jak to pravděpodobně bude s další ruskou ofenzivou.

Budanov také uvedl, že ruské síly se budou po celý rok 2024 snažit o zisky na bojišti v rámci snahy ovlivnit rozhodování Západu, napsal washingtonský Institut pro studium války (ISW) s dovětkem, že čím déle bude nedostatek západní pomoci pro ukrajinskou armádu trvat, tím lepší taktickou pozici Rusové získají.

„Budoucí ruské útoky mohou být schopny dosáhnout výraznějších zisků, pokud by USA nadále zadržovaly pomoc Ukrajině,“ upozornil ISW. „Ukrajinské síly však již dříve prokázaly svou schopnost odrazit ruské útoky a způsobit ruským silám značné ztráty na personálu a vybavení, jsou-li dostatečně vybaveny,“ doplnil institut.

ISW informuje

ISW informuje

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …