Každoroční Cenu Františka Kriegla za statečnost letos dostane autonomní sociální centrum Klinika. Rozhodla o tom Nadace Charty 77, která ji uděluje již od roku 1987, s odůvodněním, že Klinika je „příkladem dobrovolných aktivit, které překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými“.
„Lidé, kteří Kliniku tvoří, dokázali své přesvědčení uhájit nejen před nepřejícími spoluobčany, ale i před politickými odpůrci všech ideových směrů a také před bezprecedentním útokem radikálů, kteří se pokusili centrum vypálit,“ stojí v tiskové zprávě nadace.
Klinika funguje od roku 2014, kdy budovu bývalé polikliniky obsadili aktivisté a bez povolení ji přetavili v sociální centrum. Později jim byla budova oficiálně zapůjčena a oni ji opravili. V místě se konají přednášky, projekce, workshopy, organizovaly se tam i sbírky oblečení pro uprchlíky.
Na začátku letošního února však na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé v den protimigračních demonstrací v centru Prahy. Následně do ulic na podporu centra vyšly stovky lidí, a to již několikrát. Aktivisté v centru nadále zůstávají i přes to, že jim vypršela smlouva.
Nadace Charty 77 si myslí, že Praha takové místo, jakým je Klinika, velmi potřebuje. „I když bude Klinika vyklizena, lidé rozehnáni či vyneseni, myšlenku, která to všechno spojila, si lidé z Kliniky ponesou dál. My jim chceme Cenou Františka Kriegla říci, že je to správné.“
Cena Františka Kriegla je pojmenována po československém politikovi Františku Krieglovi, který jako jediný odmítl podepsat moskevský diktát po obsazení země vojsky Varšavské smlouvy. Jejími držiteli jsou například Karel Kryl, Petr Pithart, novinářka Petra Procházková či někdejší šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa