Britská Sněmovna lordů odhlasovala přijetí kontroverzního zákona o bezpečnosti na internetu (Online Safety Bill), který stanoví přísnější normy pro platformy sociálních médií, jako jsou například Facebook, YouTube nebo TikTok.
„Dnes tato vláda činí obrovský krok vpřed v našem poslání učinit ze Spojeného království nejbezpečnější místo na světě pro pobyt na internetu,“ prohlásila ministryně pro vědu, inovace a technologie za Konzervativní stranu Michelle Donelanová. Návrh zákona je podle jejích slov „převratným“ právním předpisem. Poprvé byl návrh zákona předložen před více než čtyřmi lety, uvedla agentura Reuters.
Návrh zákona nyní potřebuje získat ještě královský souhlas od krále Karla III. Až vzejde v platnost, bude se od platforem sociálních sítí očekávat, že rychle odstraní nelegální obsah nebo zabrání tomu, aby se vůbec objevoval. Společnostem nedodržujícím předpisy tohoto zákona bude moci mediální regulační orgán OfCom (Office of Communications) udělit pokuty až do výše 18 milionů liber, tedy přibližně 505 milionů korun, nebo 10 % jejich ročního celosvětového obratu.
„Dnešní den je významným milníkem v misi, jejímž cílem je vytvořit bezpečnější život na internetu pro děti i dospělé ve Spojeném království. Všichni v OfComu se cítí poctěni, že jim byla svěřena tato důležitá role, a jsme připraveni začít tyto nové zákony uplatňovat,“ sdělila po schválení zákona ekonomka a výkonná ředitelka OfComu Melanie Dawesová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.