Co říkáte na Babišův výrok nepříjmeme ani jednoho migranta, ptal se český veřejnoprávní novinář. A ona na to...

05.09.2018 15:05 | Zprávy

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) znovu předstoupil před novináře. Tentokrát se tak stalo po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Nedaleko spolkového kancléřství v Berlíně protestovalo proti Babišovi několik lidí. Merkelová ho však přijala s patřičnými poctami. Debatovali spolu o migrační krizi či o euroatlantických vztazích. Shodli se na něčem?

Co říkáte na Babišův výrok nepříjmeme ani jednoho migranta, ptal se český veřejnoprávní novinář. A ona na to...
Foto: Úřad vlády ČR
Popisek: Andrej Babiš hovoří s Angelou Merkelovou v Berlíně

Merkelová hned na úvod poznamenala, že německo-české vztahy jsou na velmi dobré úrovni a oba politici se prý shodli na tom, že chtějí pokračovat v jejich rozvíjení a prohlubování. Ať už skrze dopravní projekty nebo skrze digitalizaci středu Evropy.

Většinu času oba předsedové vlád věnovali uprchlické krizi.  

„Jde o to, že v posledních letech jsme dosáhli značných pokroků. Shodli jsme se na tom, že máme dobře nastavený mechanismus s Tureckem a že by bylo dobré ho aplikovat i v ostatních zemích. Samozřejmě rozpory přetrvávají v oblasti přerozdělování uprchlíků. Tady máme rozdílné názory,“ připustila Merkelová.

Babiš prohlásil, že s Merkelovou velmi rád diskutoval. Zdůraznil, že Německo je nejdůležitějším obchodním partnerem České republiky. „Naše vztahy sú vyloženě strategické,“ uvedl doslova. Vyměnil si prý s Merkelovou názory na spolupráci v oblasti digitalizace a investic do vědy a výzkumu. „Bavili jsme se i o možnosti spolupráce v oblasti nákupu a prodeje armádního materiálu,“ pokračoval český premiér.

„Samozřejmě, důležité téma je Evropa. Jsem velice rád, že jsem měl možnost říct kancléřce názor na řešení migrace. Máme shodu v tom, jak to řešit. Shodu nemáme v tom, jak to řešit s těmi loděmi. Česká republika je solidární,“ zdůrazňoval Babiš s tím, že Česko rozdělilo sto milionů eur na zahraniční pomoc.

„Já jsem paní kancléřce ukázal můj názor na nový návrh rozpočtu EU, který se mi jako nelíbí a kde vidím až 75 miliard eur, které bychom mohli použít na pomoc Africe,“ pokračoval Babiš.

Je toho názoru, že musíme obnovit čtyři základní svobody EU – volný pohyb osob, zboží, kapitálu a služeb. Tyto svobody podle Babiše v poslední době občas poněkud pokulhávají.  

„Ještě jednou děkuju za příjemnou debatu, za přijetí a pohoštění,“ uzavřel Babiš první část tiskové konference.

Pak došlo na otázky novinářů.

Z úst redaktora Českého rozhlasu Poláka zazněl na Merkelovou dotaz, co říká na Babišův výrok „nepříjmeme ani jednoho migranta“. Merkelová odpověděla diplomaticky. „My pracujeme s velkou důvěrou jednoho vůči druhému, ale to neznamená, že na některé věci nemáme mnohé názory. Jedná se teď o to, jestliže nějaká loď opustí výsostné vody Libye, tak to v tom nemůžeme nechat Itálii samotnou. Ale to znamená, že musíme hledat legální cesty, můžeme prosazovat pracovní víza, ale rozcházíme se v tom, jak se chovat k lidem, kteří potřebují naši pomoc,“ poznamenala kancléřka.

Babiš následně dostal prostor k tomu, aby se vyjádřil k protestům v Saské Kamenici (Chemnitz). Český premiér ale dotaz obešel prohlášením, že se k tomu nechce vyjadřovat. „Co se týká Chemnitzu, já neznám detaily, viděl jsem to jen z médií. Já bych se k tomu nechtěl moc vyjadřovat, protože nevím přesně, co se tam stalo,“ prohlásil český premiér.   

Merkelová promluvila jasněji. „Viděli jsme obrázky, které jasně ukazují velkou nenávist i pronásledování lidí. Od toho je třeba se distancovat. To jsem udělala já i můj kolega a tím je řečeno všechno,“ zdůraznila. „To, co se stalo v Saské Kamenici, je velice obtížné pro německou politickou scénu a já to nechci komentovat,“ dodal ještě Babiš.

Posléze se vrátil k tématu uprchlické krize. „My chceme bojovat proti pašerákům dneska, ale jak proti nim můžeme bojovat. Myslím si, že tito pašeráci si vydělávají 7,5 miliardy eur ročně. Oni pašují nejen lidi, ale i naftu a my musíme bojovat proti těmto praktikám. Já jsem řekl, že musíme jednat s libyjskou vládou, i když je to velice obtížné,“ uvedl Babiš.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…