Jako první přišel se zájmem o OKD obchodník s uhlím Petr Paukner. Včera pak předložil nabídku slovenský finančník Pavol Krúpa. Ten však na rozdíl od Pauknera tvrdí, že není nutné, aby firma prošla insolvencí. Podle něj stačí tvrdé vyjednávání s věřiteli i odběrateli, zda budou ochotni domluvit se na nové podobě smluv. Následně poté bude možná těžba ještě dalších pět let.
Jak Krúpa uvádí, společnost může fungovat dál, zbaví-li se nevýhodných smluv a úvěrů. Zároveň je také nutné, aby se vrátily neprávem vyvedené miliardy. I z toho důvodu přemýšlí nad tím, že se spojí s Pauknerem, který tvrdí, že AHG používá zveřejněnou analýzu jako prostředek tlaku na stát. Paukner si navíc myslí, že za AHG stojí dál Zdeněk Bakala.
Vláda má při jednání s AHG tři základní scénáře – státní spoluúčast na záchraně OKD, převzetí firmy státem a insolvence podniku. A právě převzetí firmy státem má nyní významného podporovatele – samotnou hlavu státu Miloše Zemana. Nejvhodnějším řešením podle Zemana by bylo přijetí zákona o znárodnění OKD. Ministr financí Andrej Babiš je pro změnu zastáncem insolvence.
AHG tvrdí, že nutné je nalézt řešení do konce dubna, jinak hrozí neřízená insolvence. NWR je totiž zatížena dluhem 581 milionů eur.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef