Angela Merkelová tím prozatím odvrátila hrozící koaliční krizi. Bavorská CSU hrozila rozbitím koalice s CDU kancléřky Merkelové, což by v důsledku mohlo znamenat nejen konec vlády, ale i samotné Merkelové. Ve vzduchu visely předčasné volby. Merkelová, která je kancléřkou od roku 2005, ale ještě nemá zcela vyhráno. K celé věci se ještě musí vyjádřit němečtí sociální demokraté (SPD), kteří jsou taktéž členy současné vlády. Bez jejich posvěcení nový plán nepřežije.
A jak vlastně zní dohoda mezi CDU a CSU? Na hranicích Německa s Rakouskem by měla vzniknout tranzitní centra. Do těch budou umisťováni všichni ti migranti, kteří se pohybují po Německu, ale byli již dříve registrováni v jiné členské zemi EU. Z těchto center by poté měli být navraceni do zemí, kde k registraci došlo. Je to naprosto v souladu s pravidly EU, která hovoří o tom, že žadatel o azyl je starostí té členské země, na jejíž půdu vstoupí jako první.
Obsahem kompromisní dohody mezi CDU a CSU je také změna Seehoferových původních požadavků na to, aby německá policie hned na státních hranicích takové migranty obracela na cestu zpět. To by bylo problematické i z důvodů absence jakékoli dohody mezi členskými státy EU. Angela Merkelová se obávala, že takový způsob by zapříčinil takřka okamžité spontánní zavedení kontrol na mnoha dalších státních hranicích v rámci Evropské unie.
„Dosáhli jsme jasné dohody, jak do budoucna na hranicích mezi Německem a Rakouskem zabránit nelegální migraci,“ okomentoval noční dohodu Horst Seehofer, německý ministr vnitra a šéf bavorské CSU. Jeho rezignace, kterou hrozil v případě krachu vyjednávání, nejspíše nedojde realizace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs