„Co si myslíte o záměru vlády řešit problém s nedostatkem lékařů tím, že vlastně vezme téměř kohokoliv? Proč se neřeší mnohem zásadnější problém, a to abychom si vychovali vlastní lékaře a ti pak neutíkali jinam, protože nebudou mít proč? Jaký má smysl si nechat naše zdravotníky utéct a pak problém lepit cizinci? Nic proti nim, ale přijde mi to celé postavené na hlavu. A vy jste měli možnost situaci změnit. Co jste udělali?“ zeptal se čtenář Gajdůškové.
Ta se však proti záměru vlády vymezila. „Záměr vlády vzít, jak říkáte, téměř kohokoliv do našich nemocnic, nepovažuji za dobrý. Naši lékaři mají velmi přísné podmínky na kvalifikaci. Stejné požadavky musíme mít na každého, kdo se má starat o naše pacienty,“ uvedla Gajdůšková.
Za Sobotkovy vlády byla podle jejích slov přijata dvě zásadní opatření, která měla i do budoucna zajistit dostatek českých lékařů a zdravotníků. „Postupně byly navyšovány platy lékařů i zdravotníků. Sestry u lůžka pak začaly dostávat mimořádný příplatek. Dále byly udělány dohody mezi ministry zdravotnictví a školství a posíleny finance na studia medicíny, tak aby bylo možné kapacity lékařských fakult navýšit. Byly zavedeny příplatky a dotace na zřízení ordinace pro lékaře v regionech, kde je lékařů nedostatek. Tato opatření, jak se zdá, už přinášejí efekty. Podle ankety mezi mediky většina z nich chce zůstat pracovat doma, tedy v ČR,“ zmínila současná poslankyně. Ona sama ještě lobbuje za posílení kompetencí obvodních lékařů a zajištění pohotovostních služeb, které odlehčí nemocnicím.
„Jak lékaři, tak hlavně sestry potřebují mít možnost načerpat sil, aby se dokázali na pacienty dál usmívat a laskavě se o ně starat. Můj návrh je přiznat zdravotníkům dodatkovou dovolenou, případně benefity např. v rehabilitaci nebo lázeňství, pro stabilizaci nabídnout bydlení,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef