Ta chce nyní ovšem od členských zemí EU mandát k tomu, aby mohla všechny členské země zastupovat a následně závěry panamské konference, ať již budou jakékoliv, rovnou překlopit do podoby zákona. A tím obejít jak Evropský parlament, tak ministry vlád členských zemí EU. A zřejmě se nemá jednat o jednorázový akt, Evropská komise může tento mechanismus později aplikovat na přijímání zákonů i v dalších oblastech, například v legislativě týkající se zdravotnictví, ekologie a potravin.
Informaci přinesl italský list La Verità. Ten detailně popisuje plán Komise, respektive zejména Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin známého jako DG Sante vedené komisařkou Stellou Kyriakidesovou. Dokument, který viděl list La Verità, jasně vyjadřuje postoj, jenž se Brusel rozhodl zaujmout k COP10. V praxi se Komise rozhodla, že chce plně implementovat doporučení o kouření, která vyplynou z panamské konference (jakkoliv pravděpodobně budou tato doporučení kontroverzní, ale toto téma si zaslouží vlastní materiál). Chystají se tak podkopat rozhodovací modely Evropské unie, jak jsme ji dosud znali. DG Sante nejprve vysvětluje, že EU musí mluvit jedním hlasem. Dalším bodem je, že to, co se na panamské konferenci bude rozhodovat, bude muset být začleněno do komunitárních procesů jako „akty s právním účinkem“. Přeloženo do obecné češtiny tedy jako zákonná ustanovení ve všech ohledech. A nakonec, úředníci komisařky Kyriakidesové výslovně požadují pravomoc vyjednat na místě závěry, které se budou odchylovat, a to i podstatně, od návrhů odsouhlasených členskými státy EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný