V okolí evropské části ruské federace dál houstne napětí. Rusko už dva roky ničí východ Ukrajiny a jeho invazní síly obsazují metr za metrem další ukrajinskou půdu a vraždí další a další Ukrajince. Ale nejde jen o Ukrajinu. Obavu projevuje i Moldavsko, kde obyvatelé jižní části státu známé jako Gagauzie tvrdí, že moldavské úřady potlačují jejich práva. Agentura Reuters upozornila, že zatímco většina Moldavska v čele s prezidentkou Maiou Sandovou chtějí svou zemi začlenit do západních struktur, ale menšina Gagauzů vzhlíží spíše k Rusku. Totéž platí o obyvatelích Podněstří žijících na východě Moldavska.
„Řekla jsem (Putinovi) o nezákonných akcích moldavských úřadů, které se nám mstí za naše občanské postoje a za to, že stojíme za našimi národními zájmy,“ napsala vůdkyně separatisitcké oblasti Jevgenije Gutulová na Telegram vedle fotografie, na které si podává ruku s Putinem. „Kišiněv nám krok za krokem odebírá práva, omezuje rozpočet, porušuje naše zákonná práva a vyvolává nestabilitu a destabilizaci v Gagauzii a v celé zemi,“ dodala.
Prozradila též, že Putin „slíbil, že rozšíří podporu Gagauzii a gagauzskému lidu při prosazování našich zákonných práv, naší autority a postavení na mezinárodní scéně“.
Gutulová se sice setkala s Putinem, ale s moldavskými politiky se setkat odmítá. Prezidentka Maia Sandová na setkání také nespěchá.
V oblasti Gagauzie žije asi 134 tisíc lidí.
????????!??? Putin met in Sochi with the head of the Gagauz autonomy of Moldova, Evgenia Gutsul.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) March 7, 2024
“I informed Vladimir Vladimirovich about the lawless actions of the authorities in Moldova, which is taking revenge on us for our civic position and loyalty to national interests.… pic.twitter.com/7fWneOeziJ
Gutulové cesta do Ruska následuje po 28. únoru, po kongresu poslanců v proruském moldavském separatistickém regionu Podněstří, který požádal „o záštitu“. Ruskou federaci. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) k tomu doplnil, že Putin na podněsterskou žádost z 28. února nereagoval, ale podněsterské žádosti stále poskytují Kremlu širokou škálu možných postupů. Moldavsko pozastavilo 6. března smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) z dob studené války. Smlouvu CFE podepsalo v roce 1990 22 členů NATO a států Varšavské smlouvy, která byla ratifikována v roce 1992 po pádu Sovětského svazu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.