Další trable v Moldávii. Důležitá žena si potřásla rukou s Putinem. A požádala o pomoc

07.03.2024 13:24 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin se v rámci Světového festivalu mládeže na federálním území Sirius u ruského Soči 6. března setkal s Jevgenijí Gutulovou, vedoucí poloautonomní oblasti Gagauzie na jihu Moldavska. Povede to k další válce?

Další trable v Moldávii. Důležitá žena si potřásla rukou s Putinem. A požádala o pomoc
Foto: Repro X
Popisek: Jevgenija Gutulová s prezidentem RF Vladimirem Putinem

V okolí evropské části ruské federace dál houstne napětí. Rusko už dva roky ničí východ Ukrajiny a jeho invazní síly obsazují metr za metrem další ukrajinskou půdu a vraždí další a další Ukrajince. Ale nejde jen o Ukrajinu. Obavu projevuje i Moldavsko, kde obyvatelé jižní části státu známé jako Gagauzie tvrdí, že moldavské úřady potlačují jejich práva. Agentura Reuters upozornila, že zatímco většina Moldavska v čele s prezidentkou Maiou Sandovou chtějí svou zemi začlenit do západních struktur, ale menšina Gagauzů vzhlíží spíše k Rusku. Totéž platí o obyvatelích Podněstří žijících na východě Moldavska.

„Řekla jsem (Putinovi) o nezákonných akcích moldavských úřadů, které se nám mstí za naše občanské postoje a za to, že stojíme za našimi národními zájmy,“ napsala vůdkyně separatisitcké oblasti Jevgenije Gutulová na Telegram vedle fotografie, na které si podává ruku s Putinem. „Kišiněv nám krok za krokem odebírá práva, omezuje rozpočet, porušuje naše zákonná práva a vyvolává nestabilitu a destabilizaci v Gagauzii a v celé zemi,“ dodala.

Prozradila též, že Putin „slíbil, že rozšíří podporu Gagauzii a gagauzskému lidu při prosazování našich zákonných práv, naší autority a postavení na mezinárodní scéně“.

Gutulová se sice setkala s Putinem, ale s moldavskými politiky se setkat odmítá. Prezidentka Maia Sandová na setkání také nespěchá.

V oblasti Gagauzie žije asi 134 tisíc lidí.

Gutulové cesta do Ruska následuje po 28. únoru, po kongresu poslanců v proruském moldavském separatistickém regionu Podněstří, který požádal „o záštitu“. Ruskou federaci. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) k tomu doplnil, že Putin na podněsterskou žádost z 28. února nereagoval, ale podněsterské žádosti stále poskytují Kremlu širokou škálu možných postupů. Moldavsko pozastavilo 6. března smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) z dob studené války. Smlouvu CFE podepsalo v roce 1990 22 členů NATO a států Varšavské smlouvy, která byla ratifikována v roce 1992 po pádu Sovětského svazu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Každý má právo na sebeurčení! , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepolarbear , 07.03.2024 13:59:29

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…