Ministryně pro zaměstnanost Priti Patel podle britského deníku The Express varovala, že imigrace se dostala naprosto mimo kontrolu vlády a situace se nezlepší, dokud Velká Británie nevystoupí z Evropské unie. „Tyto údaje jsou mnohem vyšší, než vláda kdy předpokládala. Věci se dostaly mimo kontrolu a pro Národní zdravotní systém to znamená další velké náklady. Krátkodobá migrace je z pohledu pracovních podmínek a mezd nejškodlivější záležitostí. Migraci můžeme snížit jedině tím, že 23. června budeme hlasovat pro brexit.“
Jak konstatuje britský deník, nově zveřejněné statistiky nahrávají příznivcům brexitu. „Zveřejněná čísla související s migraci ukazují, pod jakým tlakem musí být veřejné služby,“ nechal se slyšet bývalý londýnský starosta a hlavní tvář kampaně za vystoupení z EU Boris Johnson. V podobném duchu se vyjádřil také Steven Woolfe z euroskeptické strany UKIP. „Je ostuda, že se vláda snažila celé ty roky zakrývat skutečný rozsah migrace ze členských států Evropské unie. Je zřejmé, že coby člen EU nemáme vůbec žádnou kontrolu nad našimi hranicemi.“
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Ze zveřejněných statistik jasně vyplývá, že krátkodobá migrace občanů členských států EU byla v posledních pěti letech na vzestupu. „Dohromady do Velké Británie na dobu kratší než jeden rok přišlo do června 2014 251 000 migrantů. Toto číslo je nejvyšší od konce června 2008, o 5 % vyšší než v roce 2013, a dokonce o 35 % vyšší než údaje z roku 2012. Dlouhodobá migrace ze členských států EU potom na konci června 2014 činila 233 000, což dohromady v kombinaci s krátkodobou migrací dává 474 000 osob,“ uvádí The Express.
Za období pěti let konče červnem 2015 tak do Velké Británie přišlo ze zemí EU 915 000 osob. Když se k tomu přičtou i krátkodobí migranti, činí číslo téměř 2 miliony. Údaje národního statistického úřadu skutečně silně nahrávají odpůrcům setrvání země v Evropské unii. Aktuální průzkumy hovoří o tom, že poměr příznivců a odpůrců brexitu je téměř vyrovnaný. Aby uspěli Cameron na jedné straně a šéf UKIP Nigel Farage a Cameronův stranický kolega Boris Johnson na straně druhé, musí přesvědčit nerozhodnuté voliče, kterých je podle dostupných informací mezi patnácti až dvaceti procenty.
Do referenda zbývá více než měsíc, ale Cameronově vládě příliš nepomáhá ani samotná Evropská unie, jejíž Evropská komise před pár dny navrhla pokutovat zemi odmítající přijímat uprchlíky částkou ve výši 250 000 eur. Překvapivě eurooptimistům nepomohla ani nedávná návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy, který voliče nabádal, aby hlasovali pro setrvání země v Evropské unii. Jeho slova měla přesně opačný účinek a počet euroskeptiků rázem vzrostl. Premiér Cameron ve své rétorice proto přitvrdil a varoval zkraje tohoto týdne, že v případě brexitu hrozí v Evropě válečný konflikt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro