Polsko od začátku války na Ukrajině platí za klíčového spojence Volodymyra Zelenského. Polsko mimo jiné přijalo více než milion ukrajinských uprchlíků a aktivně podporovalo humanitární, finanční a vojenskou pomoc pro Ukrajinu, jak v rámci EU tak NATO. Ukrajinsko-polské vztahy se však v posledních měsících ochlazují, ať už kvůli ukrajinskému obilí, které zaplavilo evropský trh nebo vyjádřením ukrajinských špiček o nedostatečné pomoci.
V květnu Polsko stálo v čele pětice zemí, které uzavřely s Evropskou komisí dohodu, že se ukrajinské obilí nedostane na domácí trhy, ale bude přes ně alespoň povolen tranzit do zbytku světa. „Jde nám především o polské zemědělce,“ reagoval tehdejší premiér Mateusz Morawiecki s tím, že Polsko a ostatní země zaplavily miliony tun levného ukrajinského obilí, což mělo negativní vliv na polské zemědělce. Za poslední rok se dovoz pšenice z Ukrajiny do Polska zvýšil o více než 16 000 procent a kukuřice až o téměř 30 000 procent.
Kvalita ukrajinského obilí je navíc dlouhodobě podrobována tvrdé kritice. Podle zjištění polských kontrolorů totiž ze 73 vzorků obilovin dovezených z Ukrajiny 17 z nich obsahovalo bakterii salmonely, v sedmnácti případech také zakázané pesticidy, u jedenácti vzorků šlo o genetické modifikace a u šesti vzorků mykotoxiny. Obilí obsahovalo také kovy, jako je rtuť, kadmium, železo či olovo.
Obilná dohoda velmi rozezlila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který si postěžoval předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. „Vyjádřil jsem hluboké znepokojení nad takovým rozhodnutím a zdůraznil, že tyto kroky jsou hrubým porušením asociační dohody a zakládajících smluv EU,“ uvedl Zelenskyj, zatímco ukrajinské ministerstvo zahraničí zaslalo pěti zemím protestní nóty.
Ohledně obilí Zelenskyj hřímal i na půdě OSN, přičemž kritiku svých spojenců přehnal už i podle českých politiků. „Je alarmující vidět, jak někteří v Evropě, někteří naši přátelé v Evropě, solidaritu s námi jen hrají v politickém divadle a rozehrávají thriller s obilím. Má to vypadat, že hrají svou vlastní roli, ale ve skutečnosti pomáhají připravit scénu pro moskevské hranice,“ zaznělo z úst Zelenského.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.