„Jsou namístě otázky o smyslu armády a našich zahraničních akcích. Tyto otázky je třeba si klást právě z důvodu úcty k českým vojenským obětem. Nikoli si nechat vnutit náhubek ‚z úcty k obětem o okolnostech, armádě a všem – mlčte‘,“ napsal Klaus. „Bojovat a umírat v cizích zemích čeští vojáci se souhlasem vlády a Parlamentu mohou. Mělo by to mít ale nějaký jasný důvod a cíl. Já ho, promiňte, v Afghánistánu nevidím,“ poznamenal také občanskodemokratický poslanec.
Popsal také to, jak před sedmnácti lety celá afghánská akce začala. „Odplata za útok na newyorské mrakodrapy. Ofenzíva v roce 2001 byla úspěšná. Pak dokonce zabili i toho Usámu bin Ládina. Teď je rok 2018 a politická a mocenská situace se vrací pomalu nazpět – Tálibán ovládá velkou část země. Obama byl původně kritikem Bushových akcí a byl pro rychlé stažení vojáků, pak lehce otočil a nechal vše vyhnívat. Uběhlo deset let. Co si myslí Trump, není přesně jasné, ale spíše to kopíruje Vietnam,“ poznamenal Klaus ve svém komentáři.
„Skoro největší armádu NATO má Turecko – a žádné vojáky v Afghánistánu nemá. Řada jiných zemí také ne. My tam vojáky mít chceme, není to naše povinnost. Fakt to chceme? Proč?“ poznamenal pak závěrem Klaus. Poslední věta jeho komentáře týkající se Turecka je přitom zcela mylná – Turecko v Afghánistánu udržuje rozsáhlý kontingent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef