Kampaní proti předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi kvůli jeho nedávné návštěvě Moskvy začíná pravidelný přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Především naprosto nechápu, proč se ta kampaň rozběhla, respektive nějaká vysvětlení mě napadají, ale je to do jisté míry spekulace nebo dovozování z různých indicií. V každém případě smršť, která se spustila kolem této v podstatě jednoduché a naprosto standardní diplomatické návštěvy předsedy jednoho parlamentu u předsedy druhého parlamentu, je něco naprosto nového. Nic takového si nepamatuji, že by se v naší politice dělo. Připisuji to tomu, že se přitvrzuje, že se volí čím dál silnější slova, že se zostřuje takový ten třídní boj mezi jednotlivými stranami,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Má pocit, jako by některé strany neměly nic lepšího na práci než rozbíjet jakoukoli činnost, kterou provádí jiná strana, nebo to všechno může mít úplně jiné pozadí. „K tomu se ještě dostanu. Nejdřív se podívám na to, jakým způsobem na to reagovali někteří naši představitelé. Jako první to odsoudil pirát Jan Lipavský, který prohlásil, že Vondráček pronášel nějaké skandální výroky, a navrhl ten bod na jednání pléna Poslanecké sněmovny. Domnívám se, že Sněmovna by měla jednat o úplně jiných věcech než o tom, jestli někdo jede na schválenou diplomatickou cestu do zahraničí, byť je to Rusko. Je to velice podivné, jak si Pirátská strana zřejmě představuje parlamentní demokracii, protože to jsou expertní věci, do kterých může být něco předsedovi vlády a ministru zahraničí, ale už podstatně méně řadovým poslancům z Parlamentu,“ domnívá se mediální analytik.
Je třeba protestovat i před izraelskou a francouzskou ambasádou
Velmi ho překvapila reakce Cyrila Svobody, který v televizním pořadu Pavla Štrunce na Reflex.cz prohlásil, že Radek Vondráček udělal chybu a může nás poškodit. „Tenhle názor by mě nepřekvapil u Cyrila Svobody, kterého dlouhodobě a dobře známe a jeho názory také. Ale dnes je zahraničně-politickým poradcem premiéra Andreje Babiše, a to mi nedává moc smyslu, protože to může vyvolávat dojem, jestli se neděje nějaká mocenská hra uvnitř ANO. To je jedna ze spekulací, o nichž jsem hovořil. Nemám pro ni žádné argumenty, ale vůbec se mi to nelíbí, protože to pak vypadá, že z hnutí vycházejí různé názory, a člověk neví, na které má dát a kterým má důvěřovat. Takže celá akce je velice prapodivná. Proč zrovna pan Vondráček je teď terčem, jaké politické akcie na tom kdo hodlá vytřískat, to nevíme. Ale brzy se to dozvíme, protože takové věci se odhalují velice rychle,“ míní Petr Žantovský.
K této kauze pro pořádek připomíná největším tuzemským bojovníkům za mír, pravdu a lásku, kteří nejvíce protestují proti diplomatickým vztahům s Ruskou federací, že v tom nejsme sami. „Nabízím jim další témata k uvažování a k protestování, protože si myslím, že by měli protestovat, když jsou takoví zásadoví. Vezmu to od konce. Tak třeba v červenci byl v Moskvě u prezidenta Putina Benjamin Netanjahu. Myslím, že by se měli naši pravdoláskaři shromáždit u izraelské ambasády a zaprotestovat si proti této návštěvě, protože to je ‚ostuda‘, když šéf nám milého Státu Izrael navštěvuje ‚mezinárodního zločince‘ – jak za chvíli uvidíme – Vladimira Putina. Dva měsíce před ním tam byl Emmanuel Macron, každý ví, kde je francouzská ambasáda, takže tam se také dají nějaké vlaječky a transparenty rozvěsit,“ doporučuje mediální odborník.
Po letech prý máme zase v Evropě válku a okupaci
A bylo by dobré nezapomenout ani na březnovou návštěvu Sebastiana Kurze, rakouského kancléře, tamtéž rovněž u prezidenta Putina. „Nebo na říjnovou návštěvu Franka Waltera Steinmeiera, německého prezidenta. A především na opakovanou téměř každoroční návštěvu Angely Merkelové, naší hlavní hrdinky této doby. To je epocha Angely Merkelové. Až se jednou budou psát dějiny, tak se na ni určitě nezapomene. Otázka je, v jakém duchu, ale to už je vedlejší. Každopádně když si připomenu jenom poslední čtyři roky, tak kladla spolu s Putinem v Rusku věnce k pomníku v roce 2015, znovu s ním jednala v květnu 2017, opět v květnu 2018 a patrně to nebylo naposledy. Tak myslím, že by všichni ti, co jsem jmenoval, měli být terčem velkých protestů našich poslanců a dalších názorových spojenců,“ poznamenává Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník