Lidé v počtu desítek tisíc se vydali do Paříže v rámci protestů proti plánovaným změnám v zákoníku práce, čímž ještě více zatížili kvůli fotbalovému mistrovství už tak dost vyčerpané francouzské bezpečnostní složky. Musela být zavřena i Eiffelova věž, jelikož zaměstnanci starající se o její provoz se k protestům přidali, čímž zcela znemožnili přístup na největší pařížkou turistickou atrakci.
Francouzské odbory CGT uvedly, že se jedná o největší „projev síly“ od březnového začátku protestů. „Tohle není konec,“ řekl šéf CGT Philippe Martinez. „Náš boj ještě zdaleka není u konce.“
Stávka zaměstnanců se týká hlavně dopravců, zaměstnanců železnic, dokonce i taxikářů, kteří protestují proti nespravedlivé soutěži. K CGT se tak připojilo mnoho menších organizací, které bojují za jeden společný cíl.
Jsou zde však i odbory CFDT, které reformu zákoníku práce podporují. Podle nich má reforma pomoci k vyšší zaměstnanosti a rozšíření odborů. „Je na čase to trochu uklidnit,“ řekl šéf CFDT Laurent Berger.
Francouzi mají jedny z početně nejslabších odborů, přesto však mají jejich odbory velkou moc, jelikož veškeré podmínky, které vyjednají, se pak týkají všech zaměstnanců v daném sektoru.
Socialistická vláda prezidenta Francoise Hollanda odmítá reformu stáhnout a plánuje ji uzákonit nejpozději v červenci, a to i navzdory průzkumům veřejného mínění, podle kterých je s ní nespokojeno takřka 80 procent obyvatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa