„Klausovské ‚myšlení stability‘ míří k systémům neliberální demokracie. Opravdu jsem nečekal, že ignorance reálných ohrožení naší svobody může přijít od člověka, který nás svobodně, alespoň v ekonomickém slova smyslu, v devadesátých letech učil,“ podotkl také Honzejk.
Následně si všímá Klausových slov na konferenci Alternativy pro Německo, kdy vykládal, že Evropa ke své záchraně potřebuje vzpouru davů proti elitám. „Nyní, tváří v tvář masové demonstraci namířené proti chování českého prezidenta, se Václav Klaus naopak hrozí, že dojde k destabilizaci společnosti. Vypadá to, že pro něj není dav jako dav,“ jízlivě poznamenává Honzejk. Klausova slova z konference jsou přitom stará jen dva měsíce.
Jak dodává, vypadá to tedy, že existuje „správný dav“, ten, který s jeho názory souzní, a pak dav „špatný“, který svět vidí jinak. „Zlá větička by mohla znít takto: ‚Václav Klaus soudí, že společenské dobro sídlí v jeho hlavě, a považuje své ego za referenční bod všehomíra.‘ Nebo krátce: ‚Václav Klaus: Společnost − to jsem já!‘“ píše Honzejk.
„Výrok Václava Klause o tom, že lidé, kterým se nelíbí politika Miloše Zemana a dávají to najevo na veřejném shromáždění, tím ‚destabilizují naši zemi‘, upomíná na výrok Miloše Zemana v čínské státní televizi, že je potřeba se od Číňanů učit, jak stabilizovat společnost. Vypadá to jako partnerská obsese,“ konstatuje Honzejk.
Další zlou větu nazývá Honzejk větou historickou. Podle něj posledním, kdo zatím označoval politické demonstrace za destabilizační faktor společnosti, byli komunisté před rokem 1989. „Volali po stabilitě, po ‚klidu na práci‘. Kam ten klid vedl, víme. Zlá větička, tentokrát s otazníkem: ‚Čím se vlastně liší mentální (nikoliv intelektuální) základna těch, kteří si dnes stěžují na ‚destabilizaci‘, od jejich předchůdců ze 70. a 80. let?‘“ říká Honzejk.
Původní text ZDE.
„To, co Václav Klaus říká, sice nesměřuje ke klasické totalitě, jak si ji lidé 40 plus pamatují. Ale neznamená to, že nejde o nebezpečný směr. Klausovské ‚myšlení stability‘ míří k systému neliberální demokracie (volte a pak mlčte), který se praktikuje v Maďarsku, a může pokračovat i směrem k systémům demokracie řízené (zvolíme za vás a zvolíme se dobře), která kvete v Rusku,“ uzavřel Honzejk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef