Další ukázku toho, jak přičinliví jedinci dokázali jednoduše připravit stát o miliardové majetky, najdeme v trestním oznámení, které podalo v minulém roce Ministerstvo financí kvůli prodeji úvěrů se státní garancí za neadekvátní cenu. „Toto trestní oznámení Vrchní státní zastupitelství v Praze postoupilo protikorupční policii. Věc se šetří. Více nemohu říct,“ uvedla k tomuto případu pro Českou pozici vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Podstatou trestního oznámení na neznámého pachatele je podezření, že Konsolidační banka a její nástupnická organizace Česká konsolidační agentura (ČKA) prodávala soukromým subjektům úvěry se stoprocentní garancí státu za zlomek této hodnoty, přičemž lidé ve vedení těchto institucí údajně museli o platnosti ručení státu vědět. Stát tím může přijít až o desítky miliard korun, pokud se nedohodne se žalujícími stranami na narovnání za řádově nižší cenu.
Někdo cíleně skupoval pohledávky se státní garancí
Česká pozice se pozastavuje nad tím, jak je možné, že nikdo ještě donedávna nevěděl o tom, že státní garance na zmíněné úvěry stále platí. Diví se tomu, že velké nadnárodní finanční skupiny jako Goldman Sachs, GE Capital, PPF či EC Group, které vymáhají pohledávky prakticky po celém světě, nepřišly na to, že v České republice existuje jistý problém se státními garancemi, na kterém by se dalo skvěle vydělat. Naopak tyto finanční skupiny předprivatizační úvěry jako nevymahatelné pohledávky prodávaly dál zahraničním spekulantům, a to opět za zlomek nominální hodnoty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník