Developer CTP staví nejekologičtější průmyslové nemovitosti v Česku
27.07.2020 10:54 | Zprávy
Komerční realitní developer CTP se specializuje na výstavbu a správu byznys parků pro špičkové mezinárodní i tuzemské společnosti, které strategicky investují do nových nebo rozšiřovaných projektů. Všechny nové budovy CTP navrhuje tak, aby dosáhly nejvyšší úrovně v rámci environmentálních certifikací. Skupina CTP nyní na své cestě k provozní uhlíkové neutralitě dosáhla dalšího milníku. Environmentální certifikaci získalo již 232 budov z celkem 293 v 6 zemích.
reklama
Všechny nemovitosti skupiny CTP, u kterých nebyla certifikace provedena během výstavby, usilují v tomto roce o získání certifikátu BREEAM In-use minimálně v hodnocení Velmi dobré. BREEAM je jedním ze dvou globálních certifikačních standardů udržitelnosti, který poskytuje jednoduchý systém hodnocení kvality a udržitelnosti budov.
Aktuálně má většina průmyslových budov z portfolia CTP hodnocení BREEAM v úrovni Velmi dobré a několik nemovitostí dokonce v úrovni Excellent. To znamená, že CTP v průměru disponuje portofoliem na úrovni BREEAM Velmi dobré, což je výjimečné i v celoevropském kontextu. Certifikaci budov v rámci BREEAM je nutné každé tři roky obnovovat, což představuje v objemu nemovitostí CTP obrovské investice. Celkem plánuje společnost do certifikace budov investovat 1,75 milionu eur.
“Certifikace celého portfolia je v rámci Evropského trhu stále ještě nestandardním počinem, avšak stává se trendem a CTP učinilo tento krok mezi prvními,” řekla Lenka Matějíčková, vedoucí Zeleného týmu společnosti Arcadis, který certifikoval většinu portfolia CTP. „Přestože se certifikacemi zabýváme již přes 10 let, certifikovat 160 budov za půl roku na cílenou úroveň Very Good bylo opravdovou výzvou. To nás samozřejmě nezastavilo. V extrémě krátkém čase bylo nutné posbírat veškeré dostupné i nedostupné informace, navštívit jednotlivé parky a budovy. Zapojení většiny našeho týmu ve spolupráci s facility managementem a vedením CTP vedlo k nalezení optimální cesty zlepšení environmentálních parametrů budov na požadovanou úroveň,” řekla Matějíčková.
Vedle environmentální certifikace budov rozvíjí skupina CTP celou řadu aktivit, které jí umožňují dosáhnout provozní uhlíkové neutrality do vytyčeného roku 2023. Aktuálně skupina investovala do výsadby a pořízení milionu metrů čtverečních lesa u Mladé Boleslavi, a za každý metr čtvereční nově zastavěné plochy další metr čtvereční lesa vysází. V brzké budoucnosti chce také osadit střechy svých parků fotovoltaickými elektrárnami o výkonu přesahujícím 20 megawatt-peak a výhledem až 250 MWp. V areálu Spielberk se pak rozbíhá projekt bezodpadového hospodářství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.