Ve slunečném počasí, které připomínalo spíše pozdní jaro než konec října, přísahalo 886 vojáků a vojákyň. Za zvuků Vltavy Bedřicha Smetany slíbili mimo jiné věrnost České republice, statečnost či ukázněnost i to, že jsou pro obranu vlasti připraveni nasadit i vlastní život.
Nástupu přihlíželi premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata či kardinál Dominik Duka. Už hodinu před začátkem ceremoniálu se za přenosnými zábranami tísnily stovky rodinných příslušníků a dalších diváků, kteří na složení přísahy reagovali potleskem. Následovala státní hymna doprovázená salvami.
Zeman, kterého přivezlo k pódiu s řečníky auto z areálu Hradu, potom v projevu zmínil působení českých vojáků v zahraničí. „Naším nepřítelem není žádná konkrétní země, ale mezinárodní terorismus. (...) Naši vojáci se v řadě oblastí – například v Afghánistánu nebo v Čadu – podílejí na operacích proti těmto teroristům. Bohužel jsme ztratili 14 vojáků v Afghánistánu. Poslednímu z nich udělím zítra (v pondělí) medaili Za hrdinství,“ řekl prezident.
Česká armáda prošla podle Zemana slavnými i neslavnými obdobími. Mezi neslavná zařadil zradu spojenců v roce 1938 a sovětskou okupaci v roce 1968. „Trauma nebojování“ pak podle něj zmizelo právě zapojením českých vojáků do protiteroristických operací.
Prezident dnes ocenil také rozhodnutí velení armády ohledně vytvoření praporu bezpilotních letadel, tedy dronů. „Vám všem chci popřát, abyste byli hrdí na svou zemi. Na zemi, která si těžko vydobyla svou svobodu a demokracii, a právě proto je potřeba obojí chránit a bránit,“ doplnil Zeman.
Celkem 538 z přísahajících nováčků nastoupilo počátkem října do kurzu základní přípravy ve Vyškově, 12,6 procenta z nich jsou ženy. Dalších 348 účastníků dnešního ceremoniálu byli studenti Univerzity obrany, podíl žen je u nich 19 procent.
Jednou z přísahajících žen byla i šestadvacetiletá Markéta Žáková z Prahy, která nyní prochází tříměsíčním výcvikem ve vyškovské vojenské akademii. Původně vystudovala na vysoké škole ekonomii a management, potom pracovala jako designérka interiérů. Nic z toho ale vyznavačku adrenalinových sportů nenaplňovalo. „K tomu, abych vstoupila do armády, mě inspiroval můj bratr. Před osmi lety jsem stála na pozici diváka a dívala jsem se na Hradčanském náměstí na něj, jak přísahá,“ popsala pro ČTK.
Dnešní ceremoniál nebyl pro dívku pouhou formalitou, ale silným zážitkem. „Chvílemi jsem byla dojatá, chvílemi strašně šťastná, že tam můžu stát,“ uvedla s tím, že rodina se na ni přijela podívat a v jejím rozhodnutí vybudovat si kariéru v armádě ji podporuje.
Bratr Žákové nyní působí v letecké základně ve Kbelích. I jeho sestru letectví odmalička lákalo, a nastoupí proto pod obranu vzdušných prostor. Oproti mužům se ve vojsku necítí v nevýhodě, připouští ale, že už před nástupem k armádě hodně pracovala na své fyzické zdatnosti. „Všichni jsou bráni jako celek, velkou roli hraje týmovost. Pokud se vyskytne jedinec, který na tom ze začátku není fyzicky nejlíp, výcvik je nastavený tak, aby mu ostatní pomohli a aby se vypracoval na úroveň, kdy bude všechno zvládat,“ dodala.
Na Ministerstvu obrany pracovalo k letošnímu 1. lednu 25.104 vojáků z povolání. V samotné armádě aktuálně podle statistik generálního štábu slouží 21.460 vojáků, z toho 12,2 procenta tvoří ženy. Při plné naplněnosti útvarů by armáda měla mít k dispozici až 25.000 profesionálů. Koncepce, kterou příští týden projedná vláda, počítá s tím, že v roce 2030 bude mít armáda až 30.000 profesionálních vojáků a dalších 10.000 vojáků aktivní zálohy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab