„Návrh, který vzešel z vládní Rady vlády pro rovnost žen a mužů, kabinetu doporučuje, aby institucím a státním či polostátním firmám nařídil minimálně čtyřicetiprocentní zastoupení žen (či mužů) tam, kde je ve vedení v silné převaze druhé pohlaví. Podle strategie pojmenované „+1“ by se žádoucího čtyřicetiprocentního podílu mělo docílit postupně tak, že by se počet každý rok zvyšoval o jednoho. Plán vedle toho počítá i s genderově smíšenými výběrovými komisemi a Dienstbier chce navrhnout i zákonná pravidla, která by ženám dvě pětiny míst zajistila na kandidátních listinách do voleb,“ píše server České televize s odvoláním na ČTK.
Nerovnost mezi muži a ženami se projevuje i v platech. Zatímco muži dostávají za práci v průměru 26 tisíc korun, ženy dostávají za tutéž práci jen 21 tisíc. Tak praví statistiky. Ředitelka sdružení Gender Studies Helena Skálová přitom tvrdí, že smíšené týmu žen a mužů, případně nábožensky či etnicky smíšené, jsou výkonnější. Dovolává se přitom zkušeností ze zahraničí. „Smíšené týmy – ženské, mužské, různých etnicit, generací či náboženství – jsou výkonnější,“ říká dáma jasně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp