Disident a někdejší spolupracovník Václava Havla: Prezidentem by mohl být třeba...

13.11.2019 16:16 | Zprávy

Disident a spolupracovník Václava Havla Petr Pospíchal hodnotí třicet let po revoluci stav České republiky jako neuspokojivý. Existuje podle něj nemorální rozdělení společenského profitu, obrovské rozdíly mezi bohatými, kteří využili bouřlivá 90. léta, a chudými, kteří tehdy upadli do exekucí. Jako jedny z výrazných viníků této situace označuje nejvýraznější politické postavy posledních desetiletí Václava Klause a Miloše Zemana. „Jsou to oportunističtí cynikové, kdyby měli hodnotově postavený aspoň nějaký hlubší humanitní základ, řada věcí by mohla vypadat jinak,“ tvrdí Pospíchal.

Disident a někdejší spolupracovník Václava Havla: Prezidentem by mohl být třeba...
Foto: Khalil Baalbaki
Popisek: Petr Pospíchal

Pospíchal v rozhovoru pro Deník N vzpomíná na dobu totality, ve které byl mnohokrát vězněn a permanentně sledován Státní bezpečností. „Vězení je samozřejmě nepříjemné, člověk pak má různé obtíže, některé dodnes. Je to bolestná zkušenost. Ale to z nás nedělá oběť. My jsme se pro něco rozhodli a podstatné jsou hodnoty, které jsme hájili,“ má jasno signatář Charty 77, který v součtu strávil ve vězení přes tři roky.

Hodnoty lidských práv a občanské společnosti bývalý disident hájí dodnes. „Bez ohledu na situaci, dobu, prostředí, teď hájím stejné hodnoty. Pomáhám uprchlíkům. Co píšu, dotýká se tématu lidských práv. Jedině, když budeme schopní udržet a rozšiřovat prostor lidských a občanských práv, budeme schopní přemýšlet i o nějaké budoucí alternativě,“ říká Pospíchal s tím, že nebojoval proti komunismu jako takovému, ale hájil určité pošlapávané hodnoty.

A jeho práce na prosazování hodnot trvá i nadále, přestože stav je podle něj výrazně lepší. „Lepší to samozřejmě je, v takovém tom bezprostředním smyslu, že vás nikdo nenutí, abyste něco vyznávala, předstírala, vytvářela nějaký dojem. A není na tom závislé, jakou budete mít práci a jak budete žít. V tom je rozdíl zjevný,“ je spokojen spoluzakladatel Občanského fóra, ale dodává, že je stále třeba pracovat například na právech žen nebo vnímání menšin.

Období těsně po sametové revoluci hodnotí Pospíchal jako neuvěřitelně plodné. „Co se podařilo v první fázi po roce 1989, bylo naprosto fenomenální. Právě poklidný přechod umožnil, že i věci, které samy o sobě nebyly skvělé, jako třeba rozpad Československa, byly poklidné,“ vzpomíná spolupracovník Václava Havla.

Vyvstalo ale podle něj také mnoho problémů, jedním z nich bylo nedostatečné vyrovnání s komunisty a zejména estébáky. „Mně třeba velmi vadí, že se o Babišovi mluví jako o estébákovi. To je obrovská manipulace, protože to nebyl žádný kmenový zaměstnanec Státní bezpečnosti. A to je způsob, jak se vyvinili všichni běžní důstojníci StB, protože oni jsou přece něco podobného jako ten Babiš. On jednou za rok, když tady byl z Maroka, podepsal nějaký papír. Zatímco oni opravdu denně psychicky a fyzicky týrali lidi. To je nekonečný rozdíl,“ porovnává Pospíchal a dodává, že Babiš je spíš jen amorální podnikatel, co využíval příležitosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…