Dokazoval to citací z článku, jehož autorem je podle něj Peroutka. V době protektorátu podle Zemana novinář napsal několik článků, ve kterých se vyjadřuje pochvalně o Hitlerovi. Zeman uvedl, že je obtížné je dohledat, protože Peroutkovy texty podléhaly cenzuře.
Články dokládající Zemanovo tvrzení nenalezl ani Hrad ani Peroutkova společnost. „Můj spor s prezidentem je jedna věc, předávání ceny nesoucí jméno Ferdinanda Peroutky a založené s určitým cílem a významem, je druhá věc,“ řekla ČTK Kaslová. Tím, že Zemanem zmiňované texty neexistují, si je jista stejně jako tím, že její dědeček se nikterak k nacismu nepřikláněl.
Peroutka byl za druhé světové války v koncentračním táboře. Za první republiky patřil ke skupině intelektuálů, kteří se scházeli u Karla Čapka včetně prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Platil za bytostného demokrata a kritika nacismu i komunismu.
Vyznamenaní Peroutkovou cenou by podle pořádajícího sdružení měli vykazovat vlastnosti, jež Ferdinanda Peroutku zdobily především. Tedy naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy. Cenu za rok 2014 dostali Petr Třešňák z Respektu a Martin Veselovský z internetové televize DVTV.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk