EU musí být jednotná – nebo nebude vůbec. Těmito slovy lze shrnout základní myšlenku neformálního summitu sedmadvaceti lídrů EU v Římě, kde slavili šedesáté narozeniny celého společenství. EU má podle politiků smysl, protože přinesla šedesát let míru a prosperity a může přinést ještě další dekády míru. Jen musí zůstat jednotná a tím i silná. Tato slova padla v době, kdy se britská premiérka Theresa Mayová chystá oficiálně zahájit vystoupení své země z EU.
Lídři se také shodli na tom, že EU ustrnula a s nástupem ekonomické krize byla nucena čelit rostoucí vlně nacionalismu. To se ale má změnit. Italský premiér Paolo Gentiloni hrdě oznámil, že se EU opět pohne kupředu. „Unie začíná znovu. ... Má vizi pro příštích deset let,“ řekl předseda vlády hostitelské země.
Někteří politici však toto nadšení krotili. Především polská konzervativní vláda dává najevo svou nespokojenost a varuje před dvourychlostní Evropou. Polský předseda Evropské rady Donald Tusk však svým krajanům sdělil, že dvourychlostní Evropa tu už byla, a to před rokem 1989, kdy kupříkladu válkou poničené Polsko toužilo po svobodě. Poláci mohli svobodu jen závidět Francouzům či Němcům, kteří stáli u zrodu EU.
Německá kancléřka Angela Merkelová, kterou v září čeká klíčový volební test, svým kolegům připomněla, že pro mnohé Evropany už je druhá světová válka jen blednoucí epizodou dějin, kterou znají jen z učebnic, a sami se potýkají s jinými problémy, především s nezaměstnaností, se kterou se budou muset popasovat evropští politici.
„Dnes jsme obnovili naše sliby a potvrdili svůj záměr jednat společně a jednotně,“ oznámil novinářům předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle něhož má EU jedinou šanci na úspěch – jako jednotná unie.
Evropští lídři také přislíbili, že bude více naslouchat občanům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp