Do Smilovic by v první fázi mělo přicestovat 14 lidí, celkem by jich v tamním středisku Karmel mělo pobývat šest až osm týdnů asi 30. Další přicestují v následujících týdnech. Pondělního zasedání zastupitelstva obce s 800 obyvateli se účastnilo zhruba 70 obyvatel a ostře dali najevo, že uprchlíky v obci nechtějí. Starosta Smilovic Miroslav Nogol se naopak domnívá, že obec by křesťanům v nouzi měla pomoci, přestože sám například s kvótami určujícími příjímání uprchlíků nesouhlasí. Obyvatelé podle něj nepochopili, že nejde o ilegální uprchlíky, ale o prověřené osoby.
Uprchlíci prošli prověrkami českých tajných služeb
Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky, další je čekají po příletu do Česka.
V Brně ani Okrouhlíku se nadační fond s tak negativními ohlasy jako ve Smilovicích nesetkal. Poblíž Jihlavy se už zabydlely dvě skupiny, které přicestovaly v lednu a únoru. Skupina má nyní 27 členů a v pátek se rozroste na 30 lidí. Přijede osm uprchlíků, ale pět lidí z nynější skupiny se přidá k devítičlenné skupině mířící do Smilovic.
Kde v Brně budou uprchlíci žít? To je tajné
Do Brna dnes zamíří 24 lidí, většinou jde o rodiny s dětmi. Brněnský magistrát místo jejich pobytu nezveřejní. Důvodem je klid a bezpečí rodin, řekla ČTK Zuzana Taušová z tiskového odboru magistrátu.
Přemístění 37 iráckých křesťanských rodin se zhruba 150 lidmi do Česka schválila vláda. První dvě rodiny dorazily do Okrouhlíku 24. ledna, druhá skupina přijela 5. února. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje nadační fond s pomocí svých partnerů a podporovatelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk