V úvodu Milan Štěch studentům stručně představil roli Senátu v českém ústavním systému, připomněl tradici dvoukomorového parlamentu na našem území i před druhou světovou válkou a vysvětlil poslání druhé komory parlamentu jako záruky stability a kontinuity právního řádu České republiky. Jako doklad, že tak Senát skutečně funguje, uvedl situaci z roku 2013, kdy byla rozpuštěna vláda Petra Nečase a dočasná Rusnokova vláda potřebovala uvést v život občanský zákoník. „Tehdy bylo štěstí, že zde byl Senát, takže bylo možné potřebné zákony přijmout. Senát má tedy udržovat kontinuitu práva. Jeho dalším úkolem je péče o to, aby přijímaná legislativa byla v souladu s ústavou,“ řekl v Brně Milan Štech.
Nejsme bambusová republika
Jedním z témat diskuse byla i imigrační krize a Milan Štěch posluchače seznámil se stanoviskem Senátu. „Nejsme žádná xenofobní skupina, která by nechtěla pomoci lidem, kteří to potřebují. V minulosti jsme vždy naopak řešili situaci těch, kteří utíkali například před balkánskými válkami, nebo lidem z Ukrajiny. Dosud k nám přišlo minimálně půl milionu cizinců, bez nichž by dnešní populace byla o milion nižší, protože česká porodnost je velmi nízká. Také u nás pracuje více lidí ze Západu, než kolik Čechů pracuje tam,“ řekl o vztahu státu k cizincům předseda Senátu.
To podle něj svědčí o tom, že nejsme žádná „bambusová republika“, přijímáme běžně cizince a žijeme s nimi ve shodě. Aktuálně u nás přibývá Číňanů, kteří se zapojují do chodu země bez problémů. „Pokud jde ale o kvóty, nikde jsem neslyšel, co společně jako Evropa a velmoci uděláme pro to, aby ti lidé z Afriky a arabských zemí neměli důvod sem utíkat. Když jsem tu otázku nastolil při návštěvě generálního tajemníka NATO a řekl jsem, že je nejvyšší čas, abychom ty méně vážné problémy odložili a spojili síly počínaje Čínou, Ruskem, přes NATO a USA a vytvořili blok proti Islámskému státu, jeho odpověď tehdy byla, že největší nebezpečí je Asad,“ připomněl Štěch dřívější postoj k problému migrace. Vyjádřil nicméně spokojenost s tím, že nyní byla část Evropské unie donucena k tomu, aby se problémy řešily tam, kde vznikají a chránila se tak sama Evropa. Problém je ale podle Štěcha i v kvótách na přijímání uprchlíků. „Když přijmeme kvóty, ti lidé budou v táborech v Itálii a na jihu Evropy a nerad bych, aby to dopadlo tak, že vysokoškolsky vzdělaní lidé ze Sýrie, kteří navíc mnohdy studovali u nás, půjdou do Německa a na západ, a k nám přijdou ti ostatní. Ti nebudou pracovat jako v šedesátých letech Turci v Německu na linkách v automobilkách, to jsou lidé zvyklí na úplně jiný způsob života,“ řekl předseda Senátu s tím, že tyto otázky by měla brát vláda vážně zejména proto, že vyvolávají obavy obyvatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel