Na programu jsou ale i četné workshopy, které se budou věnovat tématům spirituality, vzájemnému porozumění mezi náboženstvími, odkazu Jana Husa či bitvy na Bílé hoře, obecněji pak solidaritě, menšinám nebo paliativní péči.
Pro účastníky se otevře katedrála sv. Víta
Dnes v 19:00 se pro účastníky setkání otevře katedrála sv. Víta, ve stejný čas také bude připravena ke společnému rozjímání část výstavního areálu v pražských Letňanech. Tam se budou lidé k večerním modlitbám scházet i v dalších třech dnech. Ve svatovítské katedrále se v úterý a ve středu mladí křesťané sejdou ve 13:00 k polední modlitbě. K té bude v historickém centru Prahy otevřeno 17 kostelů. V každém z nich bude kříž Taizé, který v posledních týdnech speciálně namaloval tým umělců pod vedením Matěje Formana.
Ve středu se večerní modlitby v Letňanech zúčastní i pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka a bude ji přenášet Česká televize.
Nejvíce mladých křesťanů přijede z Polska, Ukrajiny a Německa
Účastníci setkání pocházejí ze 65 zemí a nejvíc jich přijede z Polska, Ukrajiny, Německa, Itálie, Francie, Chorvatska a Běloruska. Ubytování jim nabídli i Pražané, přihlásilo se na 2500 rodin, které poskytnou nocleh a snídani až čtyřem mladým lidem.
Komunita Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii. Po okupaci celé Francie strávil dobu do konce války v Ženevě. Do Taizé se vrátil v roce 1944 a během let se k němu přidalo několik mladých mužů. Na Velikonoce 1949 se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě. Dnes komunita čítá stovku bratří z různých zemí i církví.
Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě získala četná uznání a bratr Roger, který zemřel v roce 2005, několik prestižních ocenění, mimo jiné Templetonovu cenu. Podporu setkání pořádaných komunitou Taizé vyjádřil při své nedávné návštěvě Istanbulu papež František.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk