Do Vatikánu odcestuje socha sv. Anežky jako dar papeži

03.09.2016 10:21 | Zprávy

Po několika zastaveních v České republice doputuje socha sv. Anežky, české patronky, 10. září do Vatikánu. U příležitosti Svatého roku milosrdenství bude jako dar českého státu předána papeži Františkovi. Akcí ve Vatikánu spojených s předáváním daru se zúčastní také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), v pondělí o tom bude jednat vláda. Sochu vytvořili mladí sochaři z hořické sochařské průmyslové školy.

Do Vatikánu odcestuje socha sv. Anežky jako dar papeži
Foto: Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou na návštěvě Vatikánu

Iniciátorkou daru této sochy, která by měla být symbolem dialogu mezi státem a církvemi, je místopředsedkyně Senátu Miluše Horská. Socha byla v červnu v Senátu vystavena, v červenci byla k vidění v rámci pouti na Velehradě a poté putovala po kostelích českých diecézí. Nyní bude převezena do zahrady papežova letního sídla v Castel Gandolfo.

Svým osudem je blízká současnému papeži

Svatá Anežka je nejen symbolem české státnosti, ale také odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým a vyloučeným, a v neposlední řadě symbolem milosrdenství. Jako současnice a v jistém smyslu i žačka sv. Františka z Assisi a sv. Kláry z Assisi je svým osudem a svým učením blízká současnému papeži.

Sochu z vyhnánovského pískovce vyrobili za pět týdnů čtyři studenti školy podle návrhu někdejší studentky Aleny Kubcové z roku 2012. Je již třetí skulpturou tohoto typu. První dvě jsou umístěny v Myštěvsi a v Pavlově. Socha pro papeže je 160 centimetrů vysoká, podstavec na výšku měří 32 centimetrů. I s podstavcem váží zhruba 300 kilogramů.

Svatý rok milosrdenství začal v prosinci

Nyní dokončené dílo je již sedmnáctou sochou české světice, kterou studenti hořické školy vytvořili. „Máme sochu Anežky například v Arcibiskupském paláci v Praze, v Litomyšli, v Červeném Kostelci nebo například v Chrudimi,“ říká ředitel školy Josef Moravec.

Současný Svatý rok milosrdenství začal 8. prosince v Římě. Papež František v tento den slavnostně otevřel Svatou bránu v Bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Řekl k tomu, že „každý, kdo tudy vstoupí (Svatou bránou milosrdenství), bude moci zakusit lásku Boha, který potěšuje, odpouští a dodává naději“. Poslední Svatý rok milosrdenství, v němž mají věřící upevnit svoji víru a najít cestu k odpuštění, měla katolická církev v roce 2000. Tehdy jej vyhlásil papež Jan Pavel II.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ na jihu Čech

20:29 A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ na jihu Čech

„Česnečka za 70 korun? Tu jsme doma dělávali, když bylo před výplatou.“ I takové komentáře jsme si v…