Do Velké Británie přišel velice přísný dopis z Japonska

05.09.2016 16:38 | Zprávy

Velká Británie se pomalu, ale jistě připravuje na odchod z EU a nové smlouvy se svými nejen obchodními partnery. Japonci však Britům dali jasně najevo, za jaké situace pro ně má smysl uzavírat obchodní dohody. A pro mnohé z nich to bude velká čára přes rozpočet. Informuje The Guardian.

Do Velké Británie přišel velice přísný dopis z Japonska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Britská premiérka Theresa Mayová bude zřejmě muset přehodnotit svůj dosavadní přístup „Brexit znamená Brexit“. Vystoupení z Evropské unie totiž pro mnohé britské obchodní partnery znamená, že by přišli o své investice či se jim jinak znepříjemnila práce.

A tato skutečnost je nutí zasahovat do procesu Brexitu. A to v některých případech dost nevybíravým způsobem, jako to například učinilo Japonsko. To totiž zaslalo do Británie dopis o patnácti stranách, ve kterém si zcela bez servítek klade podmínky. Tento dopis pravděpodobně bude vzorem pro další obchodní jednání mezi Británií a jejími mnoha obchodními partnery.

Británie totiž nevyjednává o vzájemném vztahu jen s EU, nýbrž i s pestrou škálou zahraničních společností, které z ní udělaly svou spojku do EU. A každá z nich má dostatek střeliva na to, aby zamávala britským rozhodovacím procesem.

„Premiérka se bojí, že se pod tlakem svých obchodních komunit rozhodnou další mimounijní země následovat japonského příkladu a veřejně představí parametry přijatelných dohod z pohledu vlastních společností v Británii,“ uvádí The Guardian. Jednou takovou je například Čína, která v ohledu své vlastní ekonomické prosperity nezná bratra.

Dalším problémem, který japonský dopis pro Mayovou představuje, je v načasování. Britská vláda totiž ještě ani zdaleka nemá sjednocené všechny požadavky ohledně vlastního vystoupení z EU a už se hrnou požadavky jiných, a to velmi specifické. Japonci však tvrdí, že rozhodně nijak nediktují, jak by měla Británie postupovat. Jen brání vlastní ekonomické zájmy.

A některé jejich požadavky útočí na základní jistoty Brexitu. Japonsko totiž trvá na tom, aby nejenže zůstala Británie součástí zóny volného obchodu EU, ale aby dále dovolovala pracovní migraci z evropských zemí.

Japonské banky se rovnou zařekly k tomu, že pokud Británie nezařídí speciální pasy pro finančníky, odstěhují z Londýna svá ředitelství. „Žádný z těchto požadavků není zcela nový, ale vidět je takto ambiciózně formulované ze strany důležitého investora zcela podtrhuje důležitost ekonomických zájmů. Pokud ty budou i nadále ohroženy, nikdo nemůže počítat s diplomatickou jemností. Tenhle dopis může být prvním z řady varovných výstřelů.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…