Agentura Reuters přišla s exkluzivní informací, že USA odmítají být spoluautory návrhu OSN na podporu Ukrajiny před výročím války. Těsně před třetím výročím ruské agrese. Putin odstartoval zabíjení na celém území svobodné Ukrajiny 24. února 2022.
„Text návrhu Valného shromáždění OSN podporuje Ukrajinu a požaduje stažení Ruska. Jeden ze zdrojů uvádí, že rezoluci podporuje více než 50 zemí, odmítá je však identifikovat,“ napsala agentura Reuters s tím, že o rezoluci podporující územní celistvost Ukrajiny, se bude hlasovat až 24. února a jednotlivé země si mohou až do toho dne rozvažovat, jak se zachovají. Při předchozích výročích ruského vpádu na Ukrajinu odsouzení Ruské federace na půdě OSN zaznělo. Dnes není jisté, zda se k tomu USA přidají. „Zatím je situace taková, že ji (USA) nepodepíší,“ sdělil agentuře jeden ze zdrojů v OSN, který si přál zůstat v anonymitě.
Washington se podle agentury Reuters ohradil i proti větě v chystaném prohlášení skupiny zemí G7, které by odsoudilo ruskou agresi, uvedly další dva zdroje agentury Reuters.
Návrh rezoluce OSN, s nímž se seznámila agentura Reuters, „vyzývá k deeskalaci, brzkému zastavení nepřátelských akcí a mírovému řešení války proti Ukrajině ... v souladu s Chartou OSN a mezinárodním právem“. V rezoluci se rovněž připomíná, „že je třeba plně provést příslušné rezoluce přijaté v reakci na agresi proti Ukrajině, zejména požadavek, aby Ruská federace okamžitě, zcela a bezpodmínečně stáhla všechny své vojenské síly z území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák